Tunele dla jagodowych z automatycznym wietrzeniem

Uprawy w nowych tunelach z firmy Haygrove realizowane są na wiszących rynnach



Firma Amplus zdecydowała się na inwestycje w budowę obiektów tunelowych do produkcji truskawek. Takie przedsięwzięcie w miejscowości Czechy zrealizowano całkiem niedawno. Zdecydowano się w nich na uprawę truskawek odmian powtarzających owocowanie. Tunele wzniosła firma Haygrove. Jej przedstawiciel, Marek Jamry, spotkał się z Dariuszem Malakiem z Amplusa, by zapytać go o opinie dotyczącą użytkowania nowych konstrukcji i przy okazji wyjaśnić dlaczego zastosowano konkretne rozwiązania.

Automatyczne wietrzenie

Właśnie w taki wariant wentylacji wyposażone zostały tunele zbudowane dla Amplus. Firma Haygrove opatentowała system EZvent, który umożliwia automatyczne wietrzenie obiektów. Widzę dwie najważniejsze korzyści, jakie plantatorzy decydujący się na zakup takich tuneli odnoszą. Pierwszą jest redukcja liczby roboczogodzin potrzebnych na obsługę tunelu w zakresie wietrzenia. Drugą szybkość reakcji. Wentylacją steruje komputer. Gdy warunki zmieniają się i trzeba udrożnić przepływ powietrza lub go ograniczyć dążąc do stabilizacji mikroklimatu wewnątrz obiektu, to zmiana wielkości otworów wentylacyjnych trwa mniej niż minutę. W przypadku ręcznej modyfikacji wentylacji i większego tunelu działania takie zajmują godziny – mówił M. Jamry.  D. Malak przyznał, że liczy na to że optymalizacja warunków uprawy jaką zapewniają nowoczesne tunele, o rozwiązaniach technologicznych zbliżonych do szklarniowych, przełoży się nie tylko na lepsze plonowanie, ale i zapewni owocom wysokie parametry jakościowe.

Rynny stojące czy wiszące?

Zdecydowaliśmy się na podwieszenie rynien do tuneli. Łatwo jest pod nimi przejechać różnymi pojazdami, nogi nie przeszkadzają. Takie rynny są także mobilne. Można je na chwilę przesunąć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Można to zrobić także na stałe. System ten pozwala także na zwiększenie obsady roślin na tej samej powierzchni – mówił D. Malak. M. Jamry dodał, że system wiszących rynien zaprojektowany został futurystycznie także z myślą o robotyzacji zbiorów.

Więcej na filmie

Rozmowa specjalistów zarejestrowana została na filmie, który zamieszczony jest poniżej. Mowa w niej o innych jeszcze cechach kompleksu wzniesionego w Czechach. Prezentacji tego ok. 2 ha obiektu pod koniec materiału dokonał Janusz Góra, także przedstawiciel Haygrove. To wartościowy materiał dla tych, którzy rozważają wzniesienie tuneli. Zapraszamy do oglądania:









Poprzedni artykułNowe odmiany jagody kamczackiej
Następny artykułOchrona, nie tylko chemiczna, truskawek powtarzających owocowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj