ZSRP wzywa do zaprzestania zbioru owoców jagodowych dla przemysłu





Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej oraz uczestnicy zebrania plantatorów owoców miękkich z dnia 13 czerwca 2018 roku w związku z drastycznym spadkiem cen skupu malin i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa wzywają do zaprzestania zbiorów.

  1. W związku z drastycznym spadkiem cen malin, agrestu,  porzeczek oraz niepewną sytuacją wiśni  stanowczo protestujemy wobec zaistniałej sytuacji. Proponowane ceny  są rażąco niskie w stosunku do kosztów produkcji.

Wzywamy producentów do przerwania i nie podejmowania zbioru w/w gatunków od 18 czerwca 2018 roku do odwołania!

  1. Wzywamy służby nadzoru  do kontroli jakości sprowadzanych owoców spoza UE oraz monitorowania ich ilości
  2. Wzywamy Rząd i Parlamentarzystów do:

– pilnego podjęcia prac nad doprecyzowaniem  Ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi . Powszechnie stosowana jest zasada umowy jednodniowej, co naszym zdaniem jest niezgodne z zapisami Ustawy. Domagamy się zmiany zapisu i wprowadzenie terminu zawierania Umów do końca marca danego roku co będzie odpowiadać wymogom umowy sezonowej.

– wprowadzenia ceł  i ceny wejścia na owoce sprowadzane na rynek Polski  spoza UE

– pilne podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmu rezygnacji z upraw w danych gatunkach  (mechanizmy takie istnieją w krajach zachodnich UE)

Termin następnego spotkania protestujących producentów owoców jagodowych – 2018-06-18 o godzinie 19:00  w Bobach.

Źrodło: Związek Sadowników RP







Poprzedni artykułPolska! Niebiesko-czerwoni!
Następny artykułDzień Otwarty Instytutu Ogrodnictwa w SD w Dąbrowicach

5 KOMENTARZE

  1. Witam. A z czego żyć? Jak moim głównym utrzymaniem są maliny? Drugim powodem są ludzie którzy przyjeżdżają do mnie co roku ciągle Ci sami ,jeżeli ich odesle do domu znajdą inne miejsce pracy i nie wroca bo beda sie bac ze sytuacja sie powtorzy trzymać ich w domu bez pracy bez sensu dla mnie kosz dla nich strata czasu

  2. Mam 1,5ha malin cześć malin oddaje na skup wieksza cześć malin idzie na export za minimum 16 zł za kg malin. Może czas skasować większość plantacji bo poprostu jest tego za duzo i założyć plantacje typowo deserowych malin zamiast 5 lub 8 ha malin na przemsylwestra 2ha dobrej maliny na export i rozwiąże się problem z pracownikami zamiast 40 osób to 15 .

    • a gdzie na ten eksport Pan sprzedaje bo my mamy piękne maliny i nie kupują nigdzie. są tylko skupy lub bezposłodno chłodnie

  3. umowy sezonowe to byłaby tragedia dla rolników.W przypadku spadku ceny w sezonie nikt by nie zmusił przetwórców do kupna towaru po zawyżonych cenach.Pod byle pretekstem rolnicy by byli odsyłani z towarem do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj