Wyzwania w produkcji borówki




Tematem przewodnim VII Międzynarodowej Konferencji borówkowej, która odbywała się w marcu 2019 roku były WYZWANIA. Okazują się one ciągle aktualne i istotne do zrealizowania, po to by umacniać pozycję polskich producentów na globalnym europejskim rynku borówki.

Bezpieczeństwo owoców jest bardzo ważne

To są ważne elementy, które mogą zaważyć nad czy polscy producenci utrzymają pozycję lider na europejskim rynku borówki. Warto tu przypomnieć, że w okresie od lipca do sierpnia to właśnie Polska jest głównym dostawca borówek na europejski rynek. Trafiają one praktycznie do wszystkich europejskich krajów. Wymagania jednak stale rosną, a wśród parametrów jakościowych znaczenia nabiera bezpieczeństwo produktów dla przyszłych konsumentów. W naszej ofercie do ochrony borówki mamy preparat Switch. Istotne jest by tak go stosować, by ograniczyć poziomy pozostałości w owocach. Przeprowadziliśmy wiele badań i wiemy już jak to należy robić – podkreśla Krzysztof Krupa z firmy Syngenta. Okazuje się mieć to coraz większe znaczenia, w sytuacji gdy wiele sieci handlowych wprowadza coraz bardziej restrykcyjne obwarowania dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w owocach. Często muszą być one znacznie niższe względem europejskich norm. Ważna jest tez ilość dopuszczalnych pozostałości w owocach – często mogą być to maksymalnie 3-4 substancje.

Przez nawożenie można wpływać na jakość i plon

By uzyskiwać wysokie plony w uprawie borówki konieczne jest prowadzenie odpowiednio zbilansowanego nawożenia borówkowych krzewów. Plantatorzy w tym względzie coraz częściej oprócz nawożenia posypowego, praktykują nawożenie poprzez systemy nawodnieniowe. O optymalnym żywieniu borówki wiemy coraz więcej, ale pojawiają się przed nami kolejne wyzwania. Związane są chociażby ze zróżnicowanymi wymaganiami poszczególnych odmian borówki – podkreśla dr Marek Konieczny z firmy Yara. Wzywaniem dla wielu plantatorów będzie dostępność do wody oraz jej jakość.

Osłony stabilizują produkcję i jakość

Czy warto i trzeba będzie inwestować w osłony? Wydaje się to bardzo pożądany kierunek rozwoju borówkowych plantacji, pozwalający na stabilizację produkcji i jakości. Na rynku widoczny jest trend wyrównywania się cen na borówkę, niezależnie od okresu produkcyjnego. Jednocześnie kładziony jest nacisk na jakość owoców i ich powtarzalność w sezonie. To właśnie dlatego w produkcji borówki potrzebne są osłony – podkreśla Przemysław Sarbinowski z firmy ProTech. To właśnie dzięki technologii można będzie poprawić wydajność plantacji oraz wpływać na jakość uzyskiwanych plonów, a to może stanowić podstawę do uzyskiwania wyższych cen za owoce.  

Przybywa rozwiązań biologicznych do ochrony borówki

Kluczową do uzyskania wysokich plonów borówki jest kwestia dobrego zapylenia kwiatów. Ostatnie lata pokazują że nie zawsze warunki pogodowe sprzyjają temu. Dlatego pożądane jest obecność na plantacjach różnych gatunków owadów zapylających. Wśród nich konieczne jest wprowadzenie trzmieli. Firma Koppert proponuje w tym zakresie ule Tripol. W swojej ofercie ma tez wiele innych rozwiązań w tym miedzy nicienie do zwalczania szkodników glebowych. Ciągle pojawiają się tez nowe biologiczne rozwiązania do ochrony borówki przed chorobami i szkodnikami. Warto o nich wiedzieć, a przede wszystkim mieć wiedzę o tym jak je optymalnie wykorzystywać.

Te i inne produkcyjne i rynkowe aspekty będą poruszane podczas kolejnej już VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. Tu nie ma przypadkowych osób. Tu spotykają się plantatorzy, firmy i inni uczestnicy borówkowego rynku. Omawiane są aktualne trendy i poszukuje się rozwiązań do rozwiązania głównych problemów produkcyjnych oraz rynkowych. Hasłem przewodnim kolejnej Konferencji Borówkowej będą ZMIANY, które muszą się dokonać (lub już następują) by utrzymać dotychczasową, dobrą, pozycję plantatorów borówki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już do REJESTRACJI.









Poprzedni artykułStan rynku czarnej porzeczki
Następny artykułWielkość produkcji materiału kwalifikowanego i elitarnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj