Zbiory truskawek odmiany ‘Alba’ już w tym tygodniu

truskawka Alba
Michał i Agnieszka Leleń z córką Łucją w tunelu z odmianą Alba, której owoce już 28 kwietnia 2021 nie tylko pięknie wyglądały, ale również doskonale smakowały




Jeszcze przed majówką do sprzedaży trafią pierwsze truskawki z naszego gospodarstw. Dostarczymy je do współpracujących z nami sprzedawców z Krakowa, gdzie od wielu lat prowadzimy również detaliczną sprzedaż warzyw – informuje Michał Leleń z Maszkowa koło Michałowic.

Pierwszy tunel

Truskawki odmiany 'Alba’ już dojrzewają
W takich solowych tunelach dotychczas uprawiano wyłącznie warzywa

Decyzja o rozpoczęciu uprawy truskawek w tunelu foliowym na przyspieszony zbiór w tym gospodarstwie zapadła w ubiegłym roku. Zdecydowano się na ten cel przeznaczyć niewielki, solowy tunel o szerokości 7,5 m i wysokości w kalenicy około 3,5 m. Uprawę założono w sierpniu ub. roku z sadzonek frigo A odmiany ‘Alba’ zakupionych w firmie Boryna. W tym przedsiębiorstwie zakupiono również czarną folię z otworami do ściółkowania zagonów. W celu maksymalnego przyspieszenia zbiorów rośliny posadzono w systemie jednorzędowym. Przez zimę folia był rozciągnięta na tunelu. Wczesną wiosną w celu przyspieszenia wegetacji dodatkowo rośliny w tunelu okrywano biało agrowłókniną. Tak jak informuje plantator okazała się bardzo potrzeba również w czasie kwietniowych przymrozków, kiedy to w regionie tego gospodarstwa temperatura w okresie dojrzewania truskawek spadała na zewnątrz jednej nocy nawet do poziomu –8oC. W utrzymaniu dodatniej temperatury w tunelach pomogło również utrzymywanie wysokiej wilgotności gleby. Do czasu ustąpienia przymrozków nie rozkładano również słomy, która utrudnia nagrzewanie się gleby i oddawanie ciepła w czasie nocnych spadków temperatury.

Alba truskawka
W tym solowym tunelu już 28 kwietnia br. truskawki odmiany Alba z ubiegłorocznego nasadzenia nadawały się do zbioru

Właściciele z zadowoleniem oceniają tegoroczną jakość owoców odmiany 'Alba’ uprawianej tutaj pierwszy. Truskawki planujemy sprzedawać głównie w opakowaniach o pojemności 1 kg. Liczymy również, że uda się nam uzyskać w miarę zadowalające ceny za te pierwsze owoce, fajnie będzie jeśli nasi odbiorcy zaakceptują cenę w okolicach 25 zł/kg – informuje M. Leleń. W przygotowaniu stanowiska pod to nasadzenie oraz ustaleniu późniejszego programu nawożenia plantator korzysta z pomocy dr hab. Zbigniewa Jarosza z firmy Doradca Jagodowy. On pomógł mu ustalić program fertygacji truskawek, który opiera głównie na nawozach marki Fertygold. Od ubiegłego roku wdrożono również intensywne dokarmianie roślin kwasami humusowymi z firmy Carbohort. Kwasy humusowe jak informuje plantator stosowano zarówno w uprawie tunelowej oraz podlewano nimi plantacje polowe truskawek, które w tym gospodarstwie zajmują 4 ha.

Uprawiane odmiany

Truskawki w uprawie polowej rosną w tradycyjnym systemie jednorzędowym na płask. W uprawie dominuje odmiana ‘Darselect’ (rośliny kupuje się w firmie Skaplant), zdecydowano się również na posadzenie z tej szkółki nowej odmiany ‘Domino’, a ten rok ma pokazać jej przydatność do uprawy w regionie gospodarstwa. W nasadzeniach polowych znalazła się również ‘Grandarosa’, w ubiegłym roku jednak ucierpiała w czasie intensywnych opadów deszczu jakie wystąpiły w okresie dojrzewania jej owoców. Mimo tego, udało się zebrać w miarę zadowalający plon. Odmiana ta pokazała duży potencjał. Na pewno jest to plenna odmiana o atrakcyjnych dla odbiorcy owocach. Jesteśmy ciekawi jak wypadnie w tym roku – informuje M. Leleń. Plantatorzy dobrze oceniają również średnio-późną odmianę ‘Magnus’ (rośliny pochodziły z firmy Flevoplant Polska), która w tym gospodarstwie w ubiegłym roku pokazała się z dobrej strony – miała zadowalający plon i co bardzo ważne jej owoce były trwałe w obrocie towarowym. W uprawie znajduje się również m.in. polska odmiana ‘Panwik’ (jej sadzonki jak też ‘Grandarosa’ zakupiono w firmie Agro-Trus). Zbiory truskawek kończy tutaj się owocami odmiany ‘Malwina’.

M. Leleń, nie przyspiesza zbiorów w przypadku upraw gruntowych. Pozwala mu to uniknąć konkurowania z dostarczanymi do tego regionu wczesnymi truskawkami z regionu Płońska.

Czy będzie więcej upraw w tunelach?

W rodzinnym gospodarstwie Państwa Leleń oprócz truskawek, w tunelach na powierzchni 0,5 ha uprawia się również warzywa. Sprzedawane są we własnych punkach handlowych zlokalizowanych w regionie Krakowa. Tutaj stawiamy na jakość i smak. Doceniają to nasi klienci. Oczywiście towar musi być bardzo różnorodny – informuje M. Leleń. Uprawa w tunelach pozwala oferować lepszej jakości warzywa, mniej też zużywa się środków do ochrony chemicznej. Podobnie okazuje się że truskawki, w których do czasu kwitnienia wykonano tylko jeden zabiegi preparatem biologicznym (Julietta) i wydaje się, że w tym roku on wystawczy. Konieczny był jeszcze jeden zabieg zwalczający szkodniki. Muszę powiedzieć, że bardzo spodobała się nam testowa jak dla nas uprawa truskawek w tunelu. Mamy możliwość zwiększenia areału tej uprawy w tunelach. Wszystko jednak zależy od opłacalności tej uprawy. Szczegółowo liczmy wszystkie koszty i to czy zdecydujemy się zwiększyć areał tej uprawy okaże się już za kilka tygodni, kiedy przyjdzie czas podsumowania kosztów i zysków naszej uprawy – informuje M. Leleń.







Poprzedni artykułFungicydowa ochrona truskawki
Następny artykułCięcie krzewów borówki po pierwszym roku wzrostu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj