Zalecenia nawozowe dla truskawek po zbiorze owoców

Truskawki tradycyjne tworzą tzw. pąki kwiatostanowe w drugiej części lata w roku poprzedzającym owocowanie. Ilość wytworzonych pąków zależy od odmiany, warunków pogodowych, stanu odżywienia roślin i ich ogólnej kondycji. Jeśli z jakichś przyczyn rośliny we wrześniu będą słabe (chociażby w wyniku suszy) – nie mamy co liczyć na obfite plonowanie w roku następnym. Nawadnianiem i nawożeniem w okresie wiosennym możemy spowodować, że uzyskane owoce będą większe, ale nie zwiększymy już ilości pędów kwiatostanowych.

Materiał promocyjny

Plantacje pozostawiane na następny rok

Decyzję o pozostawieniu plantacji na następny sezon należy podjąć jak najszybciej – najlepiej bezpośrednio po zakończeniu zbiorów. Jeśli plantacja jest w dobrej kondycji i decydujemy się na jej dalszą eksploatację – należy jak najszybciej skosić stare liście i albo je usunąć z plantacji, albo wymieszać z glebą za pomocą glebogryzarki. Najczęściej korzystamy z drugiego sposobu, który pozwala jednocześnie pociąć i wymieszać z glebą słomę użytą do ściółkowania. Aby mikroorganizmy szybko rozłożyły wprowadzoną do gleby materię organiczną i nie ogłodziły przy tej okazji roślin, jednocześnie stosuje się dodatkowe nawożenie azotem. Standardowo, w okresie pozbiorczym posypowo stosujemy niemal takie same dawki nawozów, jak w okresie wiosennym, to znaczy: 300-400 kg/ha nawozów wieloskładnikowych (koniecznie bezchlorkowych), plus dodatkowy azot na rozkład słomy (ok. 20-30 kg N/ha). Polecamy: EUROFERTIL 33 NPRO zawierający 8% N, 8% P2O5, 17% K2O, 3% MgO, 38% SO3, 8% CaO (w postaci mezocalcu) oraz 0,1% Zn i 0,15% B. Ponadto nawóz ten zawiera biostymulujący kompleks NPRO, który zwiększa do 19% pobieranie azotu i do 4 razy szybkość jego przetwarzania. Dzięki temu roślina szybciej przetwarza azot na biomasę, nie wydłużając wegetacji. Dodatkową korzyścią z działania kompleksu NPRO jest zwiększone pobieranie fosforu (do 28%) i potasu (do 8%).
 

Polecamy też zastosowanie oprysku preparatem FERTIACTYL STARTER w dawce 5 l/ha – można go zastosować tuż przed skoszeniem plantacji, ale najczęściej stosuje się go później, w okresie wznowionego wzrostu liści. Preparat ten, oprócz azotu, fosforu i potasu, zawiera kwasy humusowe i fulwowe, glicynę-betainę (antystresant) i zeatynę (ukorzeniacz). Zabieg stosuje się w celu szybszej regeneracji i wzmocnienia roślin, pobudza też wytwarzanie nowych korzeni. Jeśli mamy zbyt niskie pH, możemy zastosować niewielkie dawki nawozów wapniowych – najczęściej w postaci saletry wapniowej, pozostawiając główne wapnowanie na okres jesienny.

We wrześniu zalecamy oprysk preparatem FERTILEADER LEOS, zawierającym biostymulujący kompleks Seactiv (aminokwasy, glicyna-betaina, izopentyl adeniny) oraz bor i cynk. Jego zadaniem jest wspomóc rośliny w zakładaniu pąków i wzmocnienie ich przed zimą.

Nowe nasadzenia

W przypadku nowych nasadzeń dawki nawozów uzależniamy od zasobności gleby, jakości sadzonek i zagęszczenia roślin. Wykonane odpowiednio wcześnie analizy gleby pozwalają na terminowe i racjonalne zastosowanie nawozów. Do nowych nasadzeń polecamy: EUROFERTIL 33 NPRO oraz Physiomax 975, który oprócz wysoko reaktywnego węglanu wapnia (mezocalcu) zawiera magnez oraz aminopurynę (substancję pobudzającą rozrost korzeni i pobieranie wapnia). Po przyjęciu się rozsady obowiązkowo stosujemy zabieg preparatem FERTIACTYL STARTER – polecamy oprysk grubokroplisty, z dużą ilością wody (najlepiej tuż przed deszczem), na niezachwaszczoną plantację. W przypadku sadzenia plantacji na polu o zbyt wysokim lub zbyt niskim pH, polecamy zastosowanie nawozów z gamy TOP PHOS – zawierające fosfor chroniony przed uwstecznianiem w glebie. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze nawozu warto skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców firmy Timac Agro Polska.

Firma Timac Agro Polska przygotowała specjalną ofertę promocyjną dla plantatorów truskawki:

– zakup 3 ton nawozu EUROFERTIL 33 NPRO w promocyjnej cenie* upoważnia do odbioru 10 l nawozu płynnego FERTILEADER LEOS GRATIS!!!

– zakup 1 tony nawozu EUROFERTIL 33 NPRO w promocyjnej cenie* upoważnia do odbioru 1 l nawozu płynnego FERTIACTYL STARTER GRATIS!!!

Cena promocyjna*: 2 650 zł + VAT/tonę (opakowanie Big Bag); 2 670 zł + VAT/tonę (opakowanie worek a 50 kg)Poprzedni artykułOwoce jagodowe w tunelach
Następny artykułOwoce jagodowe w tunelach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj