Owoce jagodowe w tunelach

truskawka, owoce jagodowe w tunelach

Pod takim hasłem 12 lipca w gospodarstwie Rafała Popławskiego w miejscowości Wychódźc koło Czerwińska nad Wisłą odbywało się spotkanie poświęcone uprawie truskawek w tunelach foliowych. Organizatorami tego wydarzenia były Haygrove Poland oraz wydawca czasopisma „Jagodnik”.

Przybyli na spotkanie uczestnicy (ponad 200 osób) mogli zasięgnąć zarówno informacji o możliwościach uprawy truskawek w tunelach jak również naocznie przekonać się jak jest ona realizowana. Gospodarz spotkani Rafała Popławski prowadzi gospodarstwo wspólnie z rodzicami i uprawia truskawki na powierzchni 14 ha, w tym na 2 ha pod osłonami. W uprawie są zarówno odmiany wczesne na zbiór przyśpieszony jak również powtarzające owocowanie zbierane od połowy lipca do końca października.

truskawka, owoce jagodowe w tunelach
Partnerami spotkania były firmy blisko związane z uprawą roślin jagodowych : Agrimpex, Agronom Berris, Bayer Crop Science, Boryna, Ceres, Flevoplant, Koppert, Open-Box, Soldrip, Yara Poland oraz firma Pawła Kalińskiego zajmująca się produkcją opryskiwaczy.

Część wykładową rozpoczął Marek Jamry z firmy Haygrove, który przedstawiał informacje o tym jakie rodzaje tuneli mogą być wykorzystywane w uprawie truskawek. Do przyśpieszania zbiorów polecał lekkie konstrukcje tuneli foliowych, które można przenosić w inne miejsce. Zaletą takich tuneli jest przede wszystkim przyspieszenie zbiorów – zdaniem prelegenta nawet o 14 dni względem upraw nieosłanianych. Z upraw realizowanych w tunelach można uzyskać wyższy plon, ale co ważne zbierać owoce lepszej jakości. Tunele mają również wiele innych zalet: dają możliwość kontrolowania klimatu, podniesienia temperatury w początkowym okresie uprawy, pozwalają na ciągłość zbiorów i ograniczają presję chorób – podkreślał M. Jamry. Drugim typem tuneli są konstrukcje zblokowane, które są bardziej uniwersalne, gdyż stwarzają możliwość prowadzenia różnych typów uprawy, realizowanej w różnych okresach. Dla tego typu tuneli prelegent polecał folię dyfuzyjną, która rozprasza światło i sprzyja obniżaniu temperatury latem.

Wśród odmian, które mogą być uprawiane w tunelach na zbiór przyśpieszony Zbigniew Pisarek polecał przede wszystkim ‘Flair’. Jest to bardzo wczesna odmiana, która przy odpowiednim prowadzeniu pozwala uzyskiwać wysokiej jakości owoce i dobre plony dochodzące nawet 30 t/ha – mówił przedstawiciel szkółki Flevoplant. Zwracał też uwagę na ważne zbiegi pozwalające osiągnąć powyższe efekty produkcyjne.

Krzysztof Sak

Tunele foliowe bardzo często są wykorzystywane do uprawy truskawek odmian powtarzających owocowanie, gdzie zbiór owoców może trwać kilka miesięcy. Coraz częściej takie uprawy są zakładane z wykorzystaniem najnowszych technologii czyli w systemach bezglebowych, na podwyższeniach. Tak ich uprawa jest realizowana w gospodarstwie Agronom Berris, o czym mówił Krzysztof Sak. Takie uprawy zakładane są tylko na jeden sezon. W tym gospodarstwie najlepiej sprawdzają odmiany pochodzenia kalifornijskiego jak 'Albion’, 'San Andreas’ czy 'Portola’. Wszystkie cechują się dość trwałymi owocami, są tolerancyjne wobec trudnych warunków klimatycznych i mają smaczne owoce. Nową propozycją ma być odmiana 'Cabrillo’ cechująca się najlepszą przydatnością do uprawy w naszym klimacie.

Barbara Witkowska z firmy Bayer CropScience

Z jakich środków ochrony można korzystać w uprawach realizowanych pod osłonami mówiła Barbara Witkowska z firmy Bayer CropScience. Wskazywała tutaj na zalety nowego fungicydu jakim jest Luna Sensation 500 SC. Ten dwuskładnikowy preparat zarejestrowany jest do zwalczania szarej pleśni, białej plamistości, mączniak prawdziwego, antraknozy i skórzastej zgnilizny owoców w uprawach truskawek. Środek ten wykazuje bardzo długie działanie w zwalczaniu wszystkich tych chorób, a dodatkowo przyczynia się do wydłużenia trwałości pozbiorczej truskawek. Prelegentka przypomniała również o akarycydzie Envidor, który od tego roku zarejestrowany jest do zwalczania przędziorków w uprawie truskawek. Ważne przy jego stosowaniu jest dokładne pokrycie cieczą chronionych roślin, ale w taki sposób by ciecz nie spływała z liści.

Tomasz Domański z firmy Koppert

Alternatywą w ochronie truskawek może być wykorzystanie biologicznej metody eliminacji szkodników o czym mówił Tomasz Domański z firmy Koppert. Obecnie są dostępne bardzo skuteczne rozwiązania do walki z wciornastkami w uprawie truskawek, przędziorkami jak też szkodnikami glebowymi. Przy ich wykorzystaniu bardzo ważny okazuje systematyczny monitoring upraw, tak by w odpowiednim czasie wprowadzić na uprawę poszczególne gatunki organizmów pożytecznych.

Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland

Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland w swojej prezentacji mówił o problemach jakie w tym sezonie wystąpiły w uprawie truskawek. Związane były one z nietypowymi warunkami pogodowymi, czyli długo utrzymującymi chłodem w okresie wczesnej wiosny, a ostatnio bardzo wysokimi temperaturami. W takich sytuacjach częste były na roślinach objawy zahamowania wzrostu czy niedoborów niektórych składników pokarmowych. Specjalista z firmy Yara mówił również o właściwej strategii nawadniania i nawożenia truskawek uprawianych w podłożach, co wpływa na prawidłowy wzrost roślin – nie tylko ich części nadziemnej, ale także systemu korzeniowego.

Tomasz Szuławy z firmy Ceres

Tomasz Szuławy z firmy Ceres wskazywał z kolei na właściwy dobór podłoża do uprawy truskawek. Dobrym rozwiązaniem jest tu korzystanie z podłoża na bazie włókien kokosowych. Przy odpowiednio dobranych komponentach zapewnia ono równomierne rozprzestrzenianie się wody, dobrą nasiąkliwość i utrzymanie właściwych stosunków powietrzno-wodnych. Tego typu podłoża są szczególnie przydatne do uprawy na zbiór przyśpieszony, ponieważ szybko się nagrzewa i utrzymuje długo temperaturę, co wpływa na szybki rozrost systemu korzeniowego.

Piotr Treder z firmy Soldrip zachęcał do współpracy

Piotr Treder z firmy Soldrip zachęcał do współpracy z jego firmą, oferującą wszystko co jest niezbędne do nawadniania upraw. Ma to szczególne znaczenie przy uprawach pod osłonami, gdzie systemy nawadniające mają za zadanie nie tylko dostarczenie wody, ale również składników pokarmowych. Do takiego precyzyjnego nawożenia P. Treder proponował wykorzystać prezentowany na stoisku firmy mieszalnik nawozowy z komputerem posiadającym panel dotykowy i możliwość zdalnej kontroli przez system GPS.

Szkolenie zakończyło się pokazami maszyn oraz zwiedzaniem gospodarstwa, gdzie można było się zapoznać z różnymi systemami uprawy truskawek o czym więcej już wkrótce na portalu jagodnik.pl i w czasopismie „Jagodnik”.

Więcej zdjęć w galerii





Poprzedni artykułZalecenia nawozowe dla truskawek po zbiorze owoców
Następny artykułSprawdzone rozwiązanie w uprawie czarnej porzeczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj