Rozpoczęły się zbiory malin z roślin prowadzonych na zbiór letni. Stało się tak także w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie wzorem lat minionych, w bieżącym roku prowadzony jest projekt Malinowe Factory. Jan Szałas 15 czerwca odwiedził tamtejszą plantację odmiany ‘Polonez’, by zapoznać się z kondycją malin a także po to, by wydać swoje rekomendacje odnośnie najważniejszych zabiegów w nadchodzących dniach.

Wapń w roli głównej

Jednym z tych składników pokarmowych, jaki może mieć największe znaczenie w warunkach panującej obecnie zmiennej pogody, jest wapń. Aplikacja preparatu HortiCaltech sprzyja wysyceniu owoców tym właśnie pierwiastkiem. Jego obecność w nich przekłada się na wzrost suchej masy – owoce są większe i cięższe, bardziej jędrne. Najlepsze rezultaty uzyskuje się nanosząc nawóz na rośliny co 1-2 tygodnie. Można go łączyć z fungicydami, więc zabieg wykonać można niejako przy okazji innego oprysku. Preparat ten nadaje się także do podawania przez system fertygacyjny.

Biostymulacja

Bioup to silny biostymulator znajdujący się w ofercie handlowej Szałas Agro. Zawiera w swym składzie enzymy wpływające na produkcję energii w roślinie. Na bieżącym etapie sezonu jego aplikacja w największym stopniu przełoży się na wzrost rozmiaru owoców. Ważne jest przy tym, by rośliny jedocześnie otrzymywały optymalną ilość składników pokarmowych. Aby się upewnić, że tak właśnie się dzieje, produkt ten można przed aplikacją zmieszać z np. nawozem Grow More. W obecnej fazie sezonu wciąż można wykorzystywać nalistnie produkty o zrównoważonej kompozycji. W kolejnych etapach przechodzić trzeba w produkty kładące silniejszy nacisk na odżywienie roślin potasem.

Więcej na filmie

Więcej o doświadczeniach wdrożeniowych zrealizowanych w gospodarstwie dr P. Krawca, nie tylko z wspomnianymi powyżej produktami, J. Szałas mówi na poniższym filmie. W nim także zaprosił do uczestnictwa w tegorocznym finale Malinowego Factory, który odbędzie się w Karczmiskach w początku września. My także dołączamy się do tego zaproszenia! Cała wypowiedź J. Szałasa, w której przytacza także dawki i praktyczne zalecenia dotyczące użycia poszczególnych produktów znajduje się tutaj:





Poprzedni artykułProdukcja borówki przestaje być opłacalna? Te cyfry mogą szokować!
Następny artykułWażne zabiegi ochroniarskie w okresie poprzedzającym zbiory malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj