Rozpoczęła się niedawno druga połowa czerwca a wraz z nią nieśmiało ruszają pierwsze zbiory malin z tuneli. Niestety, pogoda sprzyja rozmaitym infekcjom. Notujemy wysokie wahania temperatur, a co pewien czas przechodzą deszcze które znacząco podnoszą wilgotność względną powietrza, także pod folią, w obiektach tunelowych. Jak w takiej sytuacji zapewnić  owocom dobrą jakość handlową, a konsumentom bezpieczny produkt? I co z malinami uprawianymi w otwartym gruncie, które są na zupełnie innym etapie rozwoju?

Szara pleśń w natarciu

Firma Bayer w swej ofercie ma trzy preparaty, które można użyć przeciw groźnej chorobie, jaką bez wątpienia jest szara pleśń. Luna Sensation 500 SC to narzędzie na najtrudniejsze warunki. Działa zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo. Przy okazji chronić będzie także przed chorobami pędów i liści. Teldor 500 SC to wariant kontaktowej ochrony przed szarą pleśnią i zamieraniem pędów. A przed zbiorem stosować można Serenade ASO, biologiczny i bezkarencyjny produkt. Można nim zwalczać także mączniaka – mówiła Barbara Witkowska w towarzystwie dr Pawła Krawca podczas wspólnej lustracji jego malinowej plantacji.

Uwaga na rdzę maliny!

Jeżeli już spostrzeżemy wystąpienie rdzy, to należy sięgnąć po instrument do interwencyjnego zwalczania choroby. B. Witkowska poinformowała, że na tym polu doskonale sprawdzi się Luna Experience 400 SC. Produkt ten można stosować w okresie przedkwitnieniowym. Jeżeli charakterystycznych plam jeszcze nie ma, to lepiej jest sięgnąć po Zato 50 WG. Jego aplikacja zapobiegnie wystąpieniu choroby.

Przędziorki groźne w tym roku

Bayer w swej ofercie ma kolejny biologczny produkt do zastosowania w ochronie malin. Tym razem mowa o Fitterze. Działa on powierzchniowo. Ma jeden dzień karencji, więc można go stosować nawet między zbiorami. Najlepsze rezultaty daje zblokowanie 2-3 zabiegów w ciągu 1 tygodnia. Skuteczność tego preparatu warunkuje także precyzja jego naniesienia na rośliny.

W gruncie

Dzięki cieplejszej ostatnio pogodzie obserwować można intensywny wzrost pędów maliny. Na tym etapie wzrostu kondycji roślin zagraża wiele niebezpieczeństw. W ostatnich dniach na przykład notowany jest silny oblot pryszczarka namalinka łodygowego. Proponowałabym zastosować w takiej sytuacji znany wielu plantatorom produkt jakim jest Decis Mega 50 EW. To środek kontaktowy, który zniszczy formy dorosłe. Preparat należy do grupy perytroidów, więc dla dobrego efektu trzeba zastosować go wieczorem, gdy jest chłodniej – mówiła B. Witkowska.

Więcej na filmie

Więcej o tym jak obecnie chronić maliny można dowiedzieć się oglądając poniższy film:







Poprzedni artykułZadbajmy o jakość malin – te zabiegi się opłacają
Następny artykułChoroby i szkodniki na borówce w czasie wzrostu owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj