Sierpień to jeszcze czas zakładania nowych plantacji truskawek z sadzonek doniczkowanych, świeżych a czasem jeszcze frigo. Przy tym terminie sadzenie ważne jest by rośliny jak najszybciej się ukorzeniły i wznowiły wzrost. Jak zatem je wspomóc i jak dobrze przygotować do spoczynku zimowego truskawki w sierpniu – o tym wszystkim w materiale filmowym z udziałem eksperta z firmy UPL Polska – Michałem Malickim.

Jesteśmy na plantacji truskawek która była zakładana 3 tygodnie temu z sadzonek frigo i weiting bads. Widać że rośliny bardzo dobrze się przyjęły a dzięki dwukrotnej aplikacji Goteo mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy – mówi Michał Malicki prezentując na przykładzie wykopanej rośliny liczbę młodych korzeni, które wyrosły w zaledwie 3 tygodnie od wysadzenia. Aplikacja preparatu Goteo wpływa bowiem na szybką rozbudowany systemu korzeniowego i stymuluje wyrastanie nowych korzeni włośnikowych. Tym samym powoduje lepsze pobieranie składników mineralnych i ich lepsze wykorzystanie przez roślinę co sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku roślin sadzonych w sierpniu, gdzie dla dobrego plonowania w kolejnym roku istotne jest wytworzenie jak największej liczby kwiatostanów.

Rośliny 3 tygodnie po posadzeniu ( z sadzonek typu weiting bads)
3 tygodnie po posadzeniu i dwukrotnej aplikacji Goteo rośliny wytworzyły już dużo nowych korzeni

Gdy zależy nam na dodatkowej stymulacji roślin warto wykorzystać do tego celu nawóz BM Start zastosowanego dolistnie. Jest to biostymulator na bazie alg morskich, który stymuluje rośliny do bardziej intensywnego wzrostu.

Warto jeszcze w tym okresie zadbać o czystość plantacji i pozbyć się chwastów. Do zwalczania chwastów jednoliściennych warto wykorzystać Select Super w dawce 0,8 l/ha -2 l/ha (w zależności od rodzaju występujących chwastów). W dalszej kolejności warto wykonać odchwaszczanie mechaniczne pod względem chwastów dwuliściennych i dopiero po nim zastosować Devrinol 450 SC, który będzie zapobiegał wyrastaniu chwastów jesienią, a nawet jeszcze wiosną.

Więcej informacji w materiale filmowym:Poprzedni artykułBorówkowe Factory 2021 na podsumowanie sezonu
Następny artykułNowy, opatentowany fungicyd do walki z chorobami grzybowymi i bakteryjnymi roślin z Futureco Bioscience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj