Europejski Urząd Patentowy przyznał firmie Futureco Bioscience (wchodzącej w skład grupy kapitałowej, do której należy Sumi Agro Poland) patent na komercyjne wykorzystanie szczepu bakterii Pseudomonas putida B2017. Jest on nową ekologiczną bronią przeciwko wielu chorobom roślin uprawnych.

Firma Futureco Bioscience otrzymała europejski patent nr EP3607048, którego  przedmiotem jest produkcja oraz komercyjne wykorzystanie szczepu Pseudomonas putida B2017 do zwalczania chorób roślin wywoływanych przez bakterie oraz grzyby. Przyznanie patentu nastąpiło po tym, jak w marcu 2021 r. Futureco Bioscience złożyło w Niemczech pakiet dokumentów, w celu rejestracji tego mikroorganizmu jako nowej aktywnej substancji fitosanitarnej zgodnie z procedurą EU (dyrektywa 1107/2009).

Szczep Pseudomonas putida B2017 wykazuje duży potencjał zwalczania szeregu patogenów wywołujących  choroby  roślin – zarówno grzybowe (mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, fuzariozy, zgnilizna twardzikowa czy rizoktonioza), jak i bakteryjne (powodowane m.in. przez bakterie Pseudomonas syringae, Pectobacterium oraz Xanthomonas).

Skuteczne działanie nowego szczepu zostało zbadane w uprawach roślin warzywnych (pomidor, sałata, ogórek, bakłażan), ziemniaków, winorośli  oraz w sadach owocowych.

– Biopestycyd oparty na Pseudomonas putida B2017 będzie stanowił doskonałą, alternatywną broń w walce z chorobami roślin. Już teraz cieszymy się, że korzystając z dokonań badawczych Future BioScience,  będziemy mogli zaoferować polskim rolnikom nowatorskie i proekologiczne rozwiązanie – mówi Urszula Filipecka. – Skuteczność szczepu B2017 jest bardzo wysoka, dlatego jestem przekonana, że nowe produkty wkrótce staną się wartościowym narzędziem w  integrowanej ochronie roślin  – dodaje.

Redukcja obciążenia chemicznego w uprawie roślin

Wykorzystanie nowego szczepu bakterii do ochrony upraw jest bardzo ważnym osiągnięciem firmy Futureco Bioscience i całej grupy Sumitomo Corporation, do której należy także Sumi Agro Poland.

– To owoc dużej inwestycji w badania, który będzie miał ważny wpływ na rolnictwo – ocenia Urszula Filipecka. – Kiedy preparat oparty na nowej biologicznej substancji czynnej pojawi się na rynku, stanie się cennym, alternatywnym narzędziem w walce z chorobami upraw rolniczych i ogrodniczych. Przyczyni się to do redukcji ochrony chemicznej, a tym samym mniejszego obciążenia dla środowiska – dodaje.

Rolnicy, konsumenci oraz prawodawcy oczekują zmian w rolnictwie w kierunku jego większego zrównoważenia. Ma to wyraz m.in. we wprowadzaniu takich programów, jak europejska strategia „Od pola do stołu” czy realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – mówi Jose Manuel Lara, dyrektor techniczny Futureco Bioscience. – Misją firmy Futureco jest spełnianie oczekiwań naszych klientów, a nowo opatentowany fungicyd jest tego najlepszym wyrazem.

Pierwszy preparat zawierający nową s.cz. (oznaczenie kodowe: B2017 OD) znajduje się obecnie w doświadczeniach, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech oraz we Francji.

Po zakończeniu procedury rejestracyjnej na poziomie EU produkty na bazie Pseudomonas putida B2017 będą rejestrowany w poszczególnych krajach (w tym w Polsce).

informacja prasowa Sumi Agro Poland







Poprzedni artykułWażne zabiegi na plantacjach truskawek sadzonych w sierpniu
Następny artykułAmerykanie płacą za borówkę coraz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj