Zakończenie zbiorów truskawek nie oznacza wcale zaprzestania dbałości o plantacje. Wręcz przeciwnie. To właśnie najbliższe tygodnie i kondycja roślin jaka będzie utrzymana w tym czasie, decydować będą o tym jak rośliny truskawek zaplanują w kolejnym roku. Tylko silne i dobrze odżywione rośliny zapewnią prawidłowe tworzenie się pąków kwiatostanowych na kolejny rok. Jak należy dbać o plantacje w tym okresie? Podpowiada Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland.

Jest o bardzo ważny okres w całym cyklu uprawy truskawek i dbałości o plantacje. Dlatego w naszych zaleceniach dla polowych uprawach truskawek w gruncie jest zastosowanie dawki 250 kg/ha YaraMila Complex. To jest znacznie więcej niż przy nawożeniu wiosennym – przypomina Wojciech Wojcieszek. To jak traktowane powinny być plantacje po zbiorach dużo zależy od ich kondycji i wyglądu liści. W sytuacji gdy liście są zdrowe, wyrośnięte bez objawów chorób i szkodników (tak jest to na pokazowej plantacji w Hornigach) nie zasadne jest koszenie. Zdecydowanie lepiej jest takie liście pozostawić, gdyż będą stanowiły fabrykę asymilantów dla rośliny. Skoszenie liści spowoduje natomiast dodatkowe wysiłek rośliny na odbudowanie masy liściowej. Wtedy wymagane będzie bogatsze nawożenie doglebowe (lub przez fertygację) oraz dodatkowe użycie nawozów dolistnych jak KristaLeaf FOTO, do wzmocnienia kondycji liści.

Kolejny ważny aspekt to usuniecie rozłogów. Stanowią one niepotrzebne obciążenie dla roślin. Pobierają składniki odżywcze, które roślina mogłaby zużyć na budowanie koron i kształtowanie się pąków kwiatostanowych. Rozłogi można niszczyć stosując herbicydy o działaniu parzącym lub mechanicznie/ręcznie.  

Jeśli chodzi o nawożenie plantacji truskawek, prowadzonych na zagonach i nawożonych poprzez fertygację to po zbiorach owocach nawożenie powinno być oparte na nawozie Kristalon Niebieski (19-6-20). Chciałbym podkreślić, iż nasze programy nawożenie są programami kompleksowymi. Zapewnią dobry wynik pod warunkiem, że są stosowane konsekwentnie od początku wzrostu roślin do zakończenia nawożenia. Tak wiec proponowany teraz Kristalon Niebieski jest uzupełnieniem nawożenia, które było stosowane wcześniej – podkreśla Wojciech Wojcieszek. Ważne jest też w okresie pozbiorczym  zwrócenie uwagi na zawartość wapnia. Jeśli go brakuje w glebie można stosować saletrę wapniową YaraTera Calcinit do nawożenia fertygacyjnego.  

Jak zadbać o truskawki po zbiorach?
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj