Tegoroczne spotkanie w ramach Borówkowe Factory odbędzie się 10 września 2021 roku. Pokażemy jak udało się zregenerować plantacje borówki po gradobiciu, omówimy programy regeneracyjne i przedstawimy dwie ciekawe koncepcje zbiorów owoców z plantacji dotkniętych gradem. Zapraszamy wszystkich plantatorów na spotkanie posezonowe i dyskusje na plantacji.

W ramach projektu Borówkowe Factory 2021 zapraszamy do gospodarstwa dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Założona została tam testowa kwatera złożona z 14 odmian borówki z wykorzystaniem różnych technik uprawowych (na zagonach, w podłożu, w pojemnikach). Część plantacji udało się w tym roku osłonic tunelem foliowym dostarczonym przez firmę Haygrove. Ponadto plantację ta stanowi poligon doświadczalny związany ze stosowaniem różnorakich rozwiązań z zakresu ochrony, nawożenia czy zabiegów biostymulacyjnych. Niestety w tym roku plantacja została dotknięta gradem i nie wszystkie założenia projektu udało się zrealizować. Niemniej jednak okazał się to dobry pretekst do sprawdzenia możliwości regeneracji roślin po gradobiciu, które nie tylko uszkodziło (zbiło) owoce ale też pędy i liście. Zdecydowaliśmy się na usuniecie wszystkich owoców, tak by zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do regeneracji. Na ten moment (16 sierpnia) wzrost roślin jest dość dobry, uzyskaliśmy dużo nowych zdrowych pędów. Zapraszam byście Państwo sami ocenili nasze działania związane z regeneracją plantacji po gradobiciu – mówi dr Paweł Krawiec.

W ramach projektu Borówkowe Factory 2021 można będzie tez obejrzeć jednoroczną plantację odmiany Duke (sadzenie maj 2020) założoną z sadzonek dostarczonych przez Szkółkę Krzewów Jagodowych Koter, gdzie między innymi prowadzone są doświadczenia dotyczące różnych programów nawożenia. Oprócz tego jest też kilkunastoletnia plantacja borówki odmiany Bluecrop, gdzie w tym roku realizowane były samozbiory oraz zbiór owoców kombajnem Littau Harvester OR z firmy Berry Innovation. Jak to przebiegało – opowie podczas spotkania dr Paweł Krawiec.

Będzie też okazja do dyskusji z zaproszonymi gośćmi i ekspertami.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem do wcześniejszej REJESTRACJI.

Wstęp na spotkanie jest płatny 120 zł/od osoby (płatne w dniu spotkania). Dla wszystkich uczestników przewidziany jest ciepły posiłek i napoje.









Poprzedni artykułCzy warto rozkładać agrotkaninę w tunelowej uprawie malin?
Następny artykułWażne zabiegi na plantacjach truskawek sadzonych w sierpniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj