W wieku 74 lat zmarł Śp. Prof. dr hab Edward Żurwicz

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 marca 2021 roku, w wieku 74 lat zmarł Śp. Prof. dr hab. Edward Żurawicz.

Pracownik Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, z Instytutem związany nieprzerwanie od 49 lat. Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracę w Instytucie Sadownictwa podjął w dniu 1 czerwca 1972 roku w Zakładzie Roślin Jagodowych. W latach 1985 – 2017 kierował pracami Zakładu Hodowli Roślin Sadowniczych, przekształconego później w Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych; w latach 2002-2011 dodatkowo pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora do spraw naukowo-badawczych w zakresie roślin sadowniczych. Wybitny genetyk i hodowca roślin sadowniczych, cieszący się autorytetem zarówno w nauce krajowej, jak i międzynarodowej, autor/współautor ponad 60 oryginalnych odmian wielu gatunków roślin sadowniczych oraz bardzo licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych. Przez wiele lat swojej pracy zawodowej był członkiem Rady Naukowej ISiK oraz IO, a także wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Związku Twórców Odmian Roślin Uprawnych. Przez trzy kadencje był także członkiem Komitetu Nauk Ogrodniczych Polskiej Akademii Nauk, zaś w latach 2007-2010 – jego Przewodniczącym. Od roku 2016, na prośbę MRiRW, pełnił funkcję członka Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego przy Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Pan Profesor był bez reszty oddany swojej pracy zawodowej, którą wykonywał z wielkim zaangażowaniem i pasją. Wniósł ogromny wkład w osiągnięcia Instytutu i polskiego sadownictwa, za co został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz dwukrotnie nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także innymi odznaczeniami resortowymi i stowarzyszeń naukowych. Był wspaniałym nauczycielem i wychowawcą licznych kadr młodych naukowców i znanym mentorem dla praktyków, promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, a także członkiem Komitetów Redakcyjnych licznych czasopism o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Zapamiętamy Pana Profesora jako Człowieka niezwykle pracowitego, szlachetnego i prawego, chętnie dzielącego się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, i zawsze służącego radą i pomocą.

Pożegnamy Pana Profesora 19 marca 2021 roku w kaplicy szpitalnej w godz. 11.30 – 11.50. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w Kościele Garnizonowym, a następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu miejskim przy ul. Strobowskiej w Skierniewicach.

Dyrekcja i pracownicy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w SkierniewicachPoprzedni artykułSkuteczne stosowanie herbicydów w uprawie truskawek
Następny artykułProsty sposób na znalezienie pracownika w ogrodnictwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj