Jubileuszowy XXV Dzień Borówkowy





Już niebawem bo 12 czerwca odbędzie się jubileuszowy, już XXV Dzień Borówkowy w SGGW. W tym roku spotkanie to będzie miało szczególny charakter – będzie odbywać się po raz 25 i będzie związane z 5 rocznicą śmierci dr Kazimierza Pliszki, który w ogromnym stopniu przyczynił się do rozpowszechniania uprawy borówki wysokiej w Polsce. W tym roku obok Katedry Sadownictwa na wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW współorganizatorami tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej oraz firma Hortus Media i jagodnik.pl.

To właśnie dzięki ś.p. dr Kazimierzowi Pliszce odbyło się pierwsze spotkanie borówkowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego latem 1974 r., a poletko doświadczalne borówki wysokiej Katedry Sadownictwa SGGW w Ursynowie wywarło wówczas duże wrażenie na zwiedzających. Był to okres kiedy borówka wysoka była zupełnie nowym i mało znanym gatunkiem. Początkowo tylko nieliczni zainteresowali się jej uprawą. Nie mieli łatwo (nikt wtedy nie znał owoców borówki, więc trudno było je nawet sprzedać) ale dziś na pewno mogą śmiało powiedzieć że najwięcej zyskali. Obecnie borówka wysoka jest gatunkiem powszechnie znanym w Polsce i Europie, gdzie zresztą jesteśmy głównym jej producentem. I choć wiadomo jak sadzić, i pielęgnować borówkowe plantacje, to jednak ciągle pojawia się wiele problemów, wymagających pogłębiania wiedzy i poszukiwania odpowiedzi na dręczące producentów pytania. Okazją do tego będą z pewnością już XXV Dni Borówkowe w SGGW.

W 2011 roku uczestnicy Dnia Borówkowego mogli odwiedzić gospodartwo Barbary i Kazimierza Ścibiszów

W pierwszych Dniach Borówkowych w SGGW brało udział ok. 30 uczestników, a w ostatnim XXIV spotkaniu w 2011 r. wzięło w nim udział ponad 200 osób z całej Polski. W tym roku liczymy, że w Konferencji uczestniczyć będzie 250-300 osób. W wielu spotkaniach obecni byli również goście z zagranicy – z USA, Kanady, Słowacji, Ukrainy, Litwy, a nawet z Chin. Dzień Borówkowy to nie tylko okazja do zapoznania się z nowymi technologiami uprawy, odmianami i fizjologią borówki wysokiej, ale także do wymiany uwag o prowadzeniu plantacji czy dyskusji nad problemami pojawiającymi się w uprawie tej rośliny. Specyfiką spotkań są wykłady prowadzone przez przedstawicieli świata nauki, odbywające się w budynku Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW . Konferencję kończy mniej formalne spotkanie u czołowych producentów borówki, w tym roku organizowane w gospodarstwach członków GP Sunberry w Głudnie koło Błędowa. Będzie ono z pewnością doskonałą okazją do poznania tajników produkcyjnych i wymiany poglądów. Można będzie tam zapoznać się nie tylko z różnymi technologiami produkcji owoców (w polu, tunelach) ale również zapoznać z techniką ich pakowania i przechowywania. GP Sunberry dysponuje nowoczesnym obiektem do sortowania i pakowania owoców, których zdecydowaną większość przeznacza na eksport.

W gospodarstwie Arkadiusza Leguckiego mozna będzie się dowiedzieć o uprawie borówki pod osłonami

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym wydarzeniu, zwłaszcza tych, którzy chcą wiedzieć jeszcze więcej o produkcji niebieskich jagód.

PROGRAM XXV DNIA BORÓWKOWEGO W SGGW

(Aula II im. prof. dr A. Rejmana, budynek nr 37, kampus SGGW)

900 Rozpoczęcie i powitanie gości

Słowo o dr Kazimierzu Pliszce – prof. dr hab. Kazimierz Tomala, SGGW Warszawa

Część pierwsza

Ciekawe mieszańce borówki z prac hodowlanych dr Pliszki – mgr Stanisław B. Sroka, dr Monika Bieniasz, UR Kraków

Podatność wybranych odmian borówki wysokiej na wirusy –prof. dr hab. Elżbieta Paduch-Cichal, SGGW Warszawa

Przegląd najgroźniejszych wirusów borówki wysokiej – mgr inż. Elżbieta Kalinowska, SGGW Warszawa

Antraknoza i inne choroby grzybowe borówki wysokiej – dr inż. Ryszard Dzięcioł, SGGW Warszawa

Drosophila suzukii (Matsumura 1931) i inne ważne szkodniki borówki wysokiej – prof. dr hab. Barbara H. Łabanowska, IO Skierniewice

Wystąpienie sponsora – firma Yara Poland

Dyskusja

Przerwa  – poczęstunek i kawa (ok. 30 min)

Część druga (ok.1200)

Ocena samopłodności kilkunastu odmian borówki wysokiej – dr Monika Bieniasz, UR Kraków

Stan borówkowych plantacji w bieżącym sezonie – mgr Mariusz Podymniak, Hortus Media/jagodnik.pl

Fizjologia dojrzewania owoców borówki wysokiej – dr Kazimierz Ścibisz, SGGW Warszawa

Produkcja owoców borówki na Świecie prof. dr hab. Stanisław Pluta, IO Skierniewice

Jak przechowywać owoce borówki wysokiej – dr Tomasz Krupa, SGGW Warszawa

Przetwórstwo owoców borówki wysokiej – dr Iwona Ścibisz, SGGW Warszawa

Dyskusja

Część plenerowa

Ok. 1400-1430 Wyjazd na plantacje Grupy Producentów Sunberry Sp. z o.o. w miejscowości Głudna koło Błędowa

Wstęp płatny – 100 zł, w tym materiały i transport na Plantację Grupy Producentów Sunberry sp. z o.o.

Kontakt: tomasz_krupa@sggw.pl lub mariusz.podymniak@hortusmedia.pl







Poprzedni artykułProgram ochrony porzeczek czarnych – przed i po kwitnieniu
Następny artykułVibrant – interesująca odmiana truskawek z Wielkiej Brytanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj