Uprawa malin w tunelach na zbiór jesienny – utrzymać zdrowotność pędów i kwiatów
Uprawa malin w tunelach foliowych oprócz tego, że wpływa na wielkość i jakość plonu pozwala sterować tak terminem zbioru, aby owoce spod tych konstrukcji trafiały na rynek w okresie najmniejszej ich podaży z upraw polowych. Do tego celu doskonale nadają się odmiany owocujące na pędach tegorocznych. Doświadczenia z takimi odmianami realizowane są już od kilku sezonów w ramach projektu „Malinowe Factory” w Karczmiskach. 

Uprawa malin na zbiór jesienny, podobnie jak tych zbierane w okresie letnim wymaga dobrego zabezpieczenie przed rozwojem takich chorób jak rdza maliny czy zamieranie pędów maliny. 

W przypadku zwalczania rdzy maliny konieczne jest przeprowadzenie dwóch zabiegów zwalczających tego patogena, do jednego z nich można wykorzystać fungicyd Scorpion 325 SC. Utrzymanie zdrowotności pędów jest szczególnie ważne w tych kwaterach, gdzie planowane jest pozostawienie pędów na owocowanie w kolejnym sezonie. 


W tych kwaterach, gdzie rozpocznie się kwitnienie lub pojawiają się pierwsze kwiaty konieczne jest rozpoczęcie solidnej ochrony przed szarą pleśnią. Aktualnie panują sprzyjające warunki wystąpienia tej choroby. Dlatego warto sięgać po fungicydy dwuskładnikowe. Wygodnym i sprawdzającym się rozwiązaniem będzie zabieg produktem Switch 62,5 WG. Będzie on dodatkowo zabezpieczał rośliny przed porażeniem przez patogeny powodujące zamieranie pędów.

Jak właściwie chronić maliny uprawiane w tunelach na zbiór jesienny dowiecie się z materiału filmowego:

Poprzedni artykułCo zrobić by produkcja borówek była nadal opłacalna?
Następny artykułCeny maliny na targowiskach i skupach (13.07.2023)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj