Eksport z Ukrainy wraca do poziomów sprzed wojny
W styczniu 2024 r. Ukraina osiągnęła rekordowy poziom fizycznego eksportu podczas rosyjskiej inwazji. Krajowi producenci wyeksportowali 12 mln ton produktów. Również w styczniu po raz pierwszy statek ubezpieczony od ryzyka wojennego w ramach polisy ubezpieczeniowej UNITY utworzonej przez rząd Ukrainy wraz z partnerami wziął udział w operacjach logistycznych, o czym poinformowała Julia Swyrydenko, pierwszy wicepremier i minister gospodarki Ukrainy.

Eksport powraca do przedwojennych poziomów

Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia przedwojennej wielkości fizycznego eksportu. W styczniu 2024 r. Ukraina wyeksportowała 12 mln ton produktów. To tylko o dwa miliony ton mniej niż w przedwojennym styczniu 2022 roku. Z tego 8,7 mln ton wyeksportowano drogą morską – powiedziała Julia Swyrydenko.

Jej zdaniem, perspektywy nie są mniej optymistyczne. W zeszłym miesiącu w portach Odessy załadowano pierwszy statek ubezpieczony od ryzyka wojennego w ramach programu ubezpieczeniowego UNITY. Koszt ubezpieczenia tego statku wyniósł 0,75% jego wartości.

Korzystne ubezpieczenia

Podstawowym elementem wznowienia eksportu produktów o wartości dodanej jest normalizacja rynku ubezpieczeń w handlu. Naszym celem jest osiągnięcie nie tylko przedwojennego wolumenu eksportu, ale także wyższych przychodów. Będzie to możliwe, gdy ukraińscy eksporterzy będą mogli swobodnie przewozić kontenery drogą morską. A to zaś nastąpi dopiero wtedy, gdy rynek ubezpieczeń transportu morskiego się ożywi. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby ubezpieczenia stały się bardziej dostępne i faktycznie wykorzystywane do eksportu ukraińskich produktów – powiedziała Julia Swyrydenko.

Program ubezpieczeń statków Unity, który rząd Ukrainy realizuje wspólnie z Marshem McLennanem i grupą towarzystw ubezpieczeniowych na czele z ASCOT, ma na celu obniżenie kosztów ubezpieczeń transportu morskiego zbóż i innych ważnych produktów spożywczych na wodach terytorialnych Ukrainy, co przyczyni się do zwiększenia wolumenu ukraińskiego eksportu. Całkowita suma ubezpieczenia w ramach programu wynosi 50 mln USD. Szacuje się, że zaproponowany mechanizm ubezpieczeń obniży koszt ubezpieczenia o około 100-140 UAH na tonie ładunku i przyniesie dodatkowe 4 miliardy hrywien producentom rolnym. Ukraina oczekuje, że w przyszłości podobne instrumenty ubezpieczeniowe zostaną rozszerzone na inne rodzaje eksportu.Źródło: imp.export.gov.uaPoprzedni artykułNowy sorter do borówki od polskich konstruktorów
Następny artykułCzy jest porozumienie rolników z rządem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj