W projekcie Borówkowe Factory posadzone zostały rośliny dostarczone przez holenderską szkółkę Schrijnwerkers Plants. Są oto odmiany ‘Duke’, ‘Draper’, ‘Calypso’ i Megasblue’. Na początku lipca wizytował to miejsce Leon Schrijnwerkers wraz ze swoją kadrą zarządzająca. Ocenił wzrost roślin i powiedział co robić by zapewnić opłacalność produkcji borówek.

Generalnie cieszę się, że nasze odmiany znalazły się w prowadzonych tu testach. Zwłaszcza, że dobrze się tu prezentują – powiedział Leon Schrijnwerkers, oceniając zarówno wzrost roślin jak tez ich potencjał plonotwórczy w tym sezonie. Wszystkie odmiany ‘Duke’, ‘Draper’, ‘Calypso’ i Megasblue’ zapowiadają bardzo plonowanie w tym sezonie. Najlepiej prezentują się ‘Duke’ i ‘Dreper’.

Leon Schrijnwerkers wraz ze swoim zespołem podczas wizyty w Karczmiskach

Korzystając z okazji zapytaliśmy Leona Schrijnwerkersa jak widzi dalszą przyszłość borówkowego biznesu. Sam jest nie tylko szkółkarzem ale i plantatorem. Posiada w Niderlandach i Niemczech plantacje borówki o łącznej powierzchni  85 ha. W ciągu ostatnich dwóch lat coraz więcej owoców pozyskuje w zbiorze kombajnowym. W minionym roku kupiliśmy pierwszy kombajn Fine Field, a w bieżącym jeszcze jeden. Jestem z nich bardzo zadowolony, ponieważ dają one możliwość pozyskiwania borówek w jakości deserowej. Po zbiorze borówki są jeszcze sortowane i pakowane mechaniczne. Nie mamy żadnych problemów z jakością, jest ona taka sama jak ze zbioru ręcznego – mówi plantator.  Owoce na krzewach muszą być dobrej i bardzo dobrej jakości, a same krzewy – odpowiednio prowadzone. Najlepiej gdy są posadzone na podwyższonych zagonach o wysokości około 40 cm. Dzięki temu elementy zbierające kombajnu szczelnie okalają podstawę krzewów. Wtedy rezultatu kombajnowego zbioru są bardzo zadowalające (minimalizuje się straty w postaci opadłych owoców).

Jak informuje Leon Schrijnwerkers w Niderlandach zbiór ręczny borówki kosztuje go około 2 euro brutto do 1 kg borówek. Tymczasem w trakcie zbioru maszynowego kombajnem Fine Field koszt zbioru to około 80 eurocentów do 1 kg. Taka różnica przemawia za wprowadzeniem kombajnu na plantacje borówki i pozwala wygenerować dodatkowe zyski dla gospodarstwa.

Zbiór borówki kombajnem Fine Field

Zdaniem niderlandzkiego szkółkarza i plantatora to właśnie kombajnowy zbiór borówki zapewni dalszą opłacalność produkcji borówek. Będzie to jednak możliwe tylko na dużych plantacjach, gdzie zakup maszyny do zbioru będzie mógł być stosunkowo szybko zamortyzowany.

Opłacalna produkcja borówekPoprzedni artykułMaliny dla przemysłu – taki mamy rynek
Następny artykułUprawa malin w tunelach na zbiór jesienny – utrzymać zdrowotność pędów i kwiatów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj