Układamy program nawożenia i biostymulacji truskawek


W cykl tegorocznych spotkań w gospodarstwach truskawkowych realizowanych w ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje 2021” włączyła się firma INTERMAG. W trakcie pierwszego spotkania dedykowanego zabiegom w okresie poprzedzającym kwitnienie i owocowanie truskawek uprawianych na przyspieszony zbiór o ofercie tego przedsiębiorstwa informował Grzegorz Ożarek, reprezentujący tego polskiego producenta nawozów.

Tam, gdzie będą zakładane plantacje truskawek, przed posadzeniem gleby warto ją zaszczepić aplikując produkt Bactim Vigor. Produkt ten rekomendowany jest na stanowiskach, gdzie odkażano glebę oraz wiosną po ruszeniu wegetacji. Produkt ten poleca się stosować dwa razy w dawce po 2 kg. Zawiera on zestaw grzybów mikoryzowych, bakterii, grzybów ryzosferowych oraz drożdży. Wpływają one korzystnie na zdrowotność gleby oraz lepsze wykorzystanie znajdujących się w niej pierwiastków.

Grzegorz Ożarek z firmy Intermag mówił o rozwiązaniach do nawożenia truskawek

Wczesna wiosna to również dobry czas na aplikację biostymulatora Tytanit, który można aplikować poprzez opryskiwanie roślin poprzez fertygację. Zastosowanie tego produkty będzie pozytywnie wpływało m.in. na proces kwitnienia i wspomagało rośliny w czasie różnego rodzaju sytuacjach stresowych.

Wartym uwagi produktem dostarczającym truskawkom krzemu uodparniając je na niekorzystne warunki termiczne warto zasilić truskawki krzemem aplikują produkt Optysil. Najważniejsze korzyści ze stosowania stymulatora Optysil to oprócz wspomnianemu zwiększeniu tolerancji roślin na niekorzystne warunki uprawowe (np. susza i inne stresy abiotyczne) ograniczenie wpływu stresu biotycznego spowodowanego przez patogeny chorobotwórcze i/lub atak szkodników. Korzystnie wpływa również na wzrost korzeni u młodych roślin, poprawa również plonowanie, jakość i właściwości przechowalniczych plonów.

Tam, gdzie potrzebne jest dostarczenie miedzi, która pozytywnie wpływa na zdrowotność roślin w początkowym okresie wegetacji jest miedź, którą dla truskawek można dostarczyć wraz z produktem Cupran, zawierającym tlenochlorek miedzi. Dzięki dużej zawartości miedzi (385 g/l) tworzy na powierzchni liści barierę ochronną zapobiegającą bezpośredniemu atakowi szkodliwych mikroorganizmów. Przy ciągłym uwalnianiu miedzi do wnętrza tkanek zapobiega występowaniu niekorzystnych zmian w roślinach uprawnych spowodowanych niedoborem tego pierwiastka. Cupran to produkt o uniwersalnym zastosowaniu, zarówno zapobiegawczym jak też interwencyjnym. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zmywanie przez deszcz.

Ważnym składnikiem potrzebnym na starcie wegetacji jest fosfor, który można dostarczyć aplikując produkt GrowOn. Zawiera on szybko i łatwo przyswajalny fosfor przez roślinę. Największe korzyści ze stosowania aktywatora GrowOn to stymulacja wzrostu korzeni i organów plonotwórczych zwłaszcza w warunkach niskiej temperatury gleby i powietrza. Zwiększa również tolerancję roślin na chłody oraz poprawa wielkości i jakości plonu.

Więcej o ważnym mikroelementach w uprawie truskawek oraz o produktach rekomendowanych do fertygacji plantacji tego gatunku dowiecie się w przygotowanym materiale filmowym:Poprzedni artykuł„Jak dobrze ubezpieczyć się” przed szarą pleśnią?
Następny artykułMiędzynarodowe Sympozjum Truskawkowe 2021 już za kilka dni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj