„Jak dobrze ubezpieczyć się” przed szarą pleśnią?

Szara pleśń atakuje błyskawicznie



Szara pleśń to choroba dobrze znana i corocznie groźna. W wielu sezonach odpowiadała za znaczne straty w plonie wielu gatunków roślin jagodowych, w tym truskawek. Dobitnie pokazał to sezon 2020, kiedy na wielu plantacjach straty w plonie ogólnym w wyniku pleśnienia owoców dochodziły nawet do 80%. Przyczyną były częste opady deszczu, które sprzyjały rozwojowi i rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Czy można było uniknąć tych problemów?

Wnioski z minionego sezonu

Sytuacja była szczególnie trudna na plantacjach niedokładnie oczyszczonych na wiosnę z martwych, porażonych liści i owoców. Tworzące się na nich zarodniki grzybów już od początku sezonu stanowiły źródło zakażenia dla rozwijających się kwiatów. Dlatego już wczesną wiosną należało zadbać o higienę upraw.

W zapobieganiu bardzo ważne jest również zapewnienie dobrego przewietrzania plantacji, tj. odpowiedniej odległości między roślinami, a także odchwaszczanie. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na uprawę truskawek w systemie jednorzędowym. Ten system uprawy oprócz zapewnienia lepszej wentylacji pozwala również na szybszy zbiór owoców.

Niedokładnie oczyszczona na wiosnę plantacja, z martwych, porażonych liści i owoców, sprzyja wystąpieniu szarej pleśni.

Ważną rolę odgrywa również prawidłowe nawożenie roślin, zwłaszcza azotem.

Pamiętajmy, objawy szarej pleśni występują na wszystkich nadziemnych organach rośliny i we wszystkich fazach jej rozwoju. Najgroźniejsze są infekcje kwiatów i owoców. Część porażonych kwiatów zamiera, wówczas mamy do czynienia z ich zgorzelą. Pozostałą część jednak przeżywa i wykształcają się z nich owoce. Szara pleśń ujawnia się w momencie wzrostu i dojrzewania owoców powodując gnicie owoców. Typowym objawem jest także mokra zgnilizna owoców truskawki, zakażonych nieco później, miejscowo.

Rozwojowi B. cinerea, sprawcy szarej pleśni sprzyjają opady lub utrzymująca się w obrębie roślin wilgotność względna powyżej 90%. Zarodniki konidialne B. cinerea mogą kiełkować tylko w kropli wody, a optymalna dla infekcji temperatura wynosi 20,5°C. Zakres temperatury, w której może dojść do zakażenia, jest jednak znaczny i wynosi od 6°C do 28°C.

Ochrona przed szarą pleśnią musi być prowadzona corocznie. Liczbę zabiegów oraz ich częstotliwość należy uzależnić od przebiegu pogody w danym sezonie oraz od podatności odmiany. Najbardziej podatne na zakażenie przez grzyb B. cinerea są otwarte kwiaty, które najczęściej ukryte są pomiędzy liśćmi. W takiej sytuacji prawidłowo wykonany zabieg – umożliwiający dotarcie cieczy użytkowej do kwiatów – ma niezwykle istotny wpływ na efekty ochrony. Zabiegi należy wykonywać od początku kwitnienia, z chwilą gdy około 10% kwiatów jest otwarte. Należy je kontynuować w 5-7-dniowych odstępach aż do końca kwitnienia. W ubiegłym sezonie, ze względu na częste deszcze i długo utrzymującą się wilgotność, konieczne były dodatkowe zabiegi po kwitnieniu. Wykonując w tym czasie zabiegi należy pamiętać o karencji.

Ochrona zapobiegawcza

W walce z chorobami grzybowymi, najskuteczniejsza jest metoda zapobiegawcza. Bardzo dobrym rozwiązaniem przy takim sposobie ochrony truskawki jest Switch 62,5 WG.

Przy częstych opadach deszczu i dużej presji ze strony patogenu do ochrony upraw truskawek powinno się włączyć przede wszystkim preparaty o działaniu interwencyjnym, a w roślinach systemicznym. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj właśnie Switch 62,5 WG, który chroni rośliny i owoce nawet wtedy, gdy doszło do infekcji. Należy jednak pamiętać, że preparat ten – ze względu na ryzyko szybkiej selekcji form odpornych grzyba B. cinerea – nie powinny być stosowane częściej niż 2-3 razy w sezonie. Najlepiej przemiennie z fungicydami zawierającymi w swoim składzie substancje aktywne z innych grup chemicznych.

Trzeba jednak pamiętać, że szara pleśni może wystąpić nawet w suchym roku, co pokazał np. 2018 rok. Tam gdzie zastosowano preparat Switch udało się nie tylko uniknąć problemów m.in. z tą chorobą, ale równie znacznie wydłużyć trwałość pozbiorczą owoców.

Szerokie spektrum zwalczanych chorób

Switch 62,5 to produkt o szerokim spektrum zwalczania chorób grzybowych, w uprawie truskawek takich jak szara pleśń czy antraknoza. Produkt działa wgłębnie i powierzchniowo oraz wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Zawiera 2 substancje czynne wspierające się w zwalczaniu patogenów oraz zapobiegające uodpornieniu się patogenu. Preparat szybko wchłaniania się przez liście i łodygi, wykazuje długotrwałe działanie zapobiegawcze. Jego zastosowanie daje pewność działania i skuteczne zwalczanie wielu patogenów. Ma krótki, wynoszący 3 dni okres karencji.

Zapewnia wysoką jakość owoców po zbiorze i wydłuża ich shelf life, przy bardzo niskim poziomie pozostałości. Warto bowiem wiedzieć, że zawartości substancji aktywnych Switch w owocach truskawek są na niskim poziomie. Zapewnia to bezpieczeństwo sprzedawanych owoców jeśli chodzi o poziomy pozostałości. Zastosowanie tego produktu nawet 7 dni przed zbiorem pozwalało zachować bezpieczeństwo tego produktu jeśli chodzi o pozostałości, znacząco poniżej NDP, przy zachowaniu wysokiej skuteczności przeciwko szarej pleśni. Warto również wiedzieć, że w przypadku tego produktu nie stwierdzano jak dotychczas występowania odporności. Rekomendowany jest do stosowania od początku do końca fazy kwitnienia truskawki.

Geoxe 50 WG to produkt oparty o fludioksonil. Warto pamiętać, że ma on rejestrację do zwalczania szarej pleśni i antraknozy. Do ich zwalczania powinien być stosowany zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od początku fazy kwitnienia do końca fazy dojrzewania owoców (drugi zbiór). Z uwagi na to, iż zawiera tylko jedną substancję aktywną może być wykorzystany w produkcji truskawek o obniżonej ilości pozostałości. Jego rejestracja pozwala na stosowanie pomiędzy kwitnieniem a zbiorem owoców.

Należy pamiętać, że Switch 62,5 WG lub Geoxe 50 WG stosowany przeciwko szarej pleśni będzie równocześnie zwalczał antraknozę. Tam, gdzie zagrożeniem dla owoców może być antraknoza warto też zastosować w rotacji preparat Scorpion 325 SC. Preparat ten jest zarejestrowany do ochrony truskawek właśnie przed antraknozą oraz białą plamistością liści, mączniakiem prawdziwym truskawki i nekrozami powodowanymi przez grzyb Gnomonia comari. Produkt ten wykazuje on bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze, jak i interwencyjne.


Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Materiał promocyjny firmy Syngenta









Poprzedni artykuł14 odmian borówki po zimie 2020/21
Następny artykułUkładamy program nawożenia i biostymulacji truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj