Skuteczna ochrona truskawek bez pozostałości

Szara pleśń na owocach. Zalecam usuwanie porażonych owoców z plantacji




Ochrona truskawek przed chorobami to często głównie ochrona przed szarą pleśnią, antraknozą, białą plamistością liści oraz mączniakiem prawdziwym truskawki. W związku z tym poszukuje się programów, które kompleksowo rozwiązałyby pojawiające się na plantacji zagrożenie ze strony wymienionych chorób. Taki program można oprzeć na kilku fungicydach: Switch 62,5 WG, Topas 100 EC, Geoxe 50 WG oraz Scorpion 325 SC

Choroby liści

Ochronę przed chorobami liści rozpoczyna się przed okresem kwitnienia i kontynuuje podczas kwitnienia. Biała plamistość liści truskawki jest jedną z najpowszechniej występujących chorób truskawki we wszystkich rejonach uprawy. Choroba rozwija się przez cały okres wegetacji, ale największe porażenie obserwuje się w drugiej połowie lata. Objawy występują na liściach, rozłogach, szypułkach i owocach. Typowe objawy choroby to różnej wielkości plamy pojawiające się głównie na górnej stronie liści i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają. W miarę postępowania infekcji średnica plam, które z czasem jaśnieją i otaczają się brunatno-czerwoną obwódką, może dochodzić do 10 mm. Silnie porażone rośliny są osłabione, ich wzrost zahamowany, a owoce nie osiągają odpowiednich rozmiarów. Na plantacjach odmian wrażliwych bardzo ważne są zabiegi jesienią po posadzeniu roślin lub wczesną wiosną. Na plantacjach owocujących zabieg przed kwitnieniem konieczny jest szczególnie w sezonach chłodnych i wilgotnych, przy porażeniu większym niż 5%. W tym terminie doskonale sprawdzi się zabieg Scorpionem 325 SC zawierającym azoksystrobinę oraz difenokonazol w dawce 1,0 l/ha, posiadającym krótki trzydniowy okres karencji. Stosuje się go zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.

biała plamistość liści truskawki, ochrona truskawek

Grzyb powodujący mączniaka prawdziwego truskawki może infekować wszystkie organy nadziemne truskawki. Jednak najsilniej porażane są liście i zielone zawiązki owoców. W warunkach polowych pierwsze symptomy choroby obserwowane są zwykle w drugiej połowie maja w postaci biało-szarego, mączystego nalotu, złożonego z grzybni i zarodników konidialnych, rozwijającego się głównie na dolnej stronie liści. Silnie porażone liście zwijają się charakterystycznie łódkowato ku górze, co sprawia, że mączysty nalot znajdujący się na dolnej stronie liścia staje się wtedy dobrze widoczny. Silny mączysty nalot, a także powstające nekrozy ograniczają asymilację. Do zwalczania mączniaka przed kwitnieniem oraz w jego trakcie można wykorzystać Topas 100 EC (trzy dni karencji). Zawiera on penkonazol i stosuje się go w dawce 0,5 l/ha.

Objawy mączniaka prawdziwego truskawki na odmianie ‘Elsanta’ – charakterystycznie, zwijające się ku górze liście, w formie łódeczki

Szara pleśń

Szara pleśń powodowana powoduje znaczne straty na plantacjach truskawki. Objawy występują na wszystkich nadziemnych organach roślin. Najgroźniejsze są infekcje kwiatów i owoców. Część porażonych kwiatów zamiera (tzw. zgorzel kwiatów). Część jednak przeżywa i wykształcają się z nich owoce, które mogą ulegać suchej zgniliźnie. Typowym objawem jest mokra zgnilizna owoców truskawki. Ze względu na dużą aktywność enzymatyczną patogena plamy gnilne rozwijają się szybko, a na powierzchni zasiedlonej przez grzyba pojawia się biały, szybko szarzejący, pylisty nalot trzonków i zarodników konidialnych. Opryskiwania zapobiegawcze należy rozpocząć od początku kwitnienia (10% rozwiniętych kwiatów) i kontynuować do zbioru owoców z zachowaniem okresu karencji środków, co 5 –7 dni, uwzględniając przebieg pogody. Do tego celu można wykorzystać Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha oraz Geoxe 50 WG w dawce 0,5 kg. Obydwa preparaty posiadają krótką trzydniową karencję. Switch 62,5 WG zawiera dwie substancje czynne (cyprodinil oraz fludioksonil) co zapobiega uodpornianiu się patogenu. Jest wysoce skuteczny i posiada długotrwałe działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Szybko wchłania się przez liście i łodygi oraz szybko przemieszcza w roślinie. Czytaj też: „Szara pleśń i antraknoza w truskawce”.

Antraknoza

Coraz większe zagrożenie stanowi antraknoza truskawki powodowana przez grzyby z rodzaju Colletotrichum. Choroba w warunkach sprzyjających rozwojowi sprawcy może mieć gwałtowny przebieg i prowadzić do na plantacjach owocujących do znacznych strat w plonie (nawet do 80%) z powodu gnicia owoców. Pierwsze objawy choroby (wydłużone plamy gnilne o zabarwieniu szarym z odcieniem brunatnym i lekko zapadnięte) pojawiają się na ogonkach liściowych, szypułkach kwiatowych i rozłogach. Plamy gnilne pojawiają się najczęściej na dojrzewających owocach. Początkowo są one jasnobrązowe, wodniste, potem w miarę rozwoju procesu chorobowego stają się okrągłe, ciemnobrązowe i lekko zapadnięte. Do infekcji korony dochodzi w efekcie przerastania grzyba z porażonych ogonków i rozłogów lub poprzez zarodniki konidialne, które rozprzestrzeniane są podczas deszczu. Pierwotne objawy widoczne są po przecięciu podłużnym skróconej łodygi, na której widoczna jest brunatno czerwona zgnilizna. Do zwalczania antraknozy skutecznymi rozwiązaniami będą wykonane zabiegi przeciwko szarej pleśni (Geoxe 50 WG lub Switch 62,5 WG) oraz białej plamistości liści (Scorpionem 325 SC). Więcej o zwalczaniu tej choroby czytaj: „Antraknoza truskawki – czy poradzimy sobie z jej zwalczaniem?

Objawy antraknozy na dojrzałych owocach – okrągłe, brązowe, gnilne plamy z lepką, pomarańczową masą zarodników konidialnych

Przedstawiony powyżej program jest prostym do wykonania i skutecznym programem, gwarantującym utrzymanie pozostałości w owocach na niższym niż dopuszczalne poziomy.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

materiał promocyjny







Poprzedni artykułNawożenie dolistne i biostymulacja truskawek – nowości z firmy Calfert
Następny artykułJagoda kamczacka – postawiono wyzwanie

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj