Jagoda kamczacka – postawiono wyzwanie

Sinij Utos - 29.04 (małopolska)

Na większości plantacji jagody kamczackiej kwitnienie powoli dobiega końca. Jest to doskonały czas aby zadbać o jakość zawiązanych owoców poprzez odpowiednie zabiegi. Oczywiście zabiegi agrotechniczne to niezbędna rzecz, aby uzyskać właściwej jakości plon. Najważniejszą rzeczą będzie pokazanie konsumentom jeszcze przed sezonie dlaczego warto sięgać po owoce jagody kamczackiej.

Kwitnienie takich odmian jak ‘Vostorg’ czy ‘Aurora’ w zależności od regionu kraju już dobiegło końca lub pomału się kończy. Odmiany te zawiązały zadowalającą ilość owoców i prognozują na dobry plon. Bardzo dobrze zawiązała owoce, wprowadzana na plantacje towarowe nowa odmiana o nazwie 'Sinij Utos’. Kwitnie jeszcze np. 'Indygo Gem’ oraz jedna z kanadyjskich nowości nowość – 'Boreal Beas’.

Na plantacjach z fertygacją większość składników pokarmowych podawana jest wraz z wodą. Warto tutaj pamiętać, że gatunek ten ma niezbyt wielkie wymagania jeśli chodzi o ilość makro- i mikroelementów. Przenawożenie stymuluje je do bardzo silnego wzrostu, co może przysparzać trudności jeśli chodzi o prowadzenie krzewów czy zbiór owoców. Instalację nawadniającą warto bezwzględnie wykorzystać do podawania kwasów humusowych pozytywnie wpływających na rozwój systemu korzeniowego. W ciągu sezonu wskazane jest kilka takich aplikacji. Tam, gdzie nie ma fertygacji preparaty te można podawać opryskując glebę lub podlewając rośliny roztworem tych związków.

Bezpośrednio po zawiązaniu owoców warto również dokarmiać dolistnie rośliny dostarczając im w ten sposób makro- i mikroelementy. Pamiętać należy o zakwaszeniu cieczy roboczej, co korzystnie wpływa na pobieranie dostarczanych w ten sposób pierwiastków. Tam, gdzie owoce będą kierowane do sprzedaży detalicznej konieczne będzie również dobre dokarmianie dolistne wapniem oraz krzemem, które pozytywnie wpływają na trwałość pozbiorczą owoców.

Osoby, które jeszcze nie mają materiałów z Międzynarodowej Konferencji Kamczackiej, zachęcam do zakupu – kup w e-sklepie w promocyjnej cenie. Tam znajdziecie niezbędne informacje dotyczące zarówno nawożenia jak też ochrony, które na pewno będą cenne w prowadzeniu plantacji tego gatunku.

Oczywiście zabiegi agrotechniczne to niezbędna rzecz, aby uzyskać właściwej jakości plon. Najważniejszą rzeczą będzie pokazanie konsumentom jeszcze przed sezonie dlaczego warto sięgać po owoce jagody kamczackiej. Dlatego już dziś należy podejmować działania promujące niezwykłe walory zdrowotne owoców jagody kamczackiej. Te w czasach zagrożenia wirusem Covid-19, mogą zwrócić uwagę wielu konsumentów właśnie na te pierwsze dojrzewające w Polsce niebieskie jagody i produkowane z nich przetwory. Tutaj doskonałym przykładem jest włączenie się producentów owoców jagody kamczackiej w akcję promującą przetwory: „Superowoce dla Bohaterów. Plantatorzy wspierają pracowników ochrony zdrowia” (link: http://polskiesuperowoce.pl/releases/przetwory). Warto również interesować się rynkiem deserowym, ale na ten mogą trafiać wyłącznie duże, dobrze dojrzałe owoce odmian o odpowiedniej trwałości pozbiorczej, zaledwie kliku z uprawianych na skalę towarową odmian.

Wszystkich zainteresowanych działaniami i współpracą pozwalającą promować owoce jagody kamczackiej – już dziś – zachęcamy do współpracy w ramach akcji „Haskap Challange” przygotowanej dla producentów owoców jagody kamczackiej. Będziemy Państwa wspierać wraz z całym potencjałem kampanii „Czas na polskie superowoce”. Szczegóły i kontakt na stronie – link (http://polskiesuperowoce.pl/94241-haskap-challenge).

Poprzedni artykułSkuteczna ochrona truskawek bez pozostałości
Następny artykułBorówkowe Factory – największy projekt doświadczalny w Europie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj