Skażone truskawki z Maroko – GIS ostrzega
GIS poinformowany za pośrednictwem Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach w komunikacie z 15 marca informuje o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w jednej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko.

Jak czytamy, chodzi o „truskawki świeże 500 gram”, które zostały zebrane w kraju północno-zachodniej Afryki. Importerem produktu jest hiszpańskie przedsiębiorstwo Dai Fruits SL, mieszczące się pod adresem Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520.

Numer felernej partii to 0000/13-3120/2095, a jej krajowym dystrybutorem są dwie firmy: Jeronimo Martins Polska S.A. (Biedronka) oraz REDENBERG Sp. z o.o. 

Według analiz GIS truskawki zostały sprowadzone do Polski prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 roku. 

Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Inspektorat zaleca konsumentom, by nie spożywali produktu objętego ostrzeżeniem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla WZW typa A instytucja apeluje o kontakt z lekarzem.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwane jest także żółtaczką pokarmową. Choroba przenoszona jest głównie drogą pokarmową, a wirus jest odporny na działanie temperatur czy substancji chemicznych.

Ta informacja pokazuje jak ważna jest higiena na etapie produkcji owoców i jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego zbioru i przygotowania owoców do sprzedaży. Poprzedni artykułNowy tymczasowy wymóg dotyczący eksportu marokańskich owoców miękkich w Hiszpanii
Następny artykułPolskie maliny do przetwórstwa – analiza przed sezonem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj