Duże powody do dumy po targach TSW 2024, które w dniach 17-18 stycznia odbyły się w Kielcach, ma zespół firmy Jagoda JPS. To właśnie to przedsiębiorstwo skonstruowało kombajn Jagoda 300, który w zeszłym sezonie testowany był przy mechanicznym zbiorze borówki. Jak się okazało, produkt ten znalazł także uznanie w oczach kapituły konkursu im. profesora Szczepana A. Pieniążka. Kombajn wyróżniony został prestiżową nagrodą.

Jagoda 300

Jest to maszyna zaczepiana do ciągnika. Aby praca przebiegała płynnie powinien on dysponować mocą nie mniejszą niż 70 KM. Kombajn zbudowany został z myślą o pracy na plantacjach prowadzonych na zagonach, ale radzi sobie także ze zbiorem owoców z krzewów rosnących na płaskim terenie. Dla optymalnych efektów rośliny powinny być prowadzone wąsko u podstawy. Wówczas łuski są w stanie szczelniej je otoczyć, co z kolei przekłada się na niższe straty owoców w wyniku ich opadania na ziemię w trakcie zbioru. Odległość pomiędzy rzędami nie powinna być mniejsza niż 2,5 m. Do obsługi maszyny potrzebne są trzy osoby.

Więcej nt. Jagody 300 na filmie

Magdalena Placek z firmy Jagoda JPS w trakcie targów TSW opowiedziała o maszynie. Choć została ona stworzona z myślą o zbiorze borówek, to już planowane są testy kombajnu na plantacjach innych gatunków roślin. O tym, co powiedziała reprezentantka skierniewickiego przedsiębiorstwa, a także o tym jak wygląda kombajn można dowiedzieć się z filmu:

Nie tylko do borówek

Na ekspozycji Jagody JPS można było zapoznać się z wieloma innymi jeszcze maszynami, jak np. inny kombajn całorzędowy, ale do zbioru porzeczek i aronii. Mowa o Oskarze. Oferta firmy Jagoda JPS jest jednak znacznie szersza i obejmuje także m.in. pielniki, belki herbicydowe czy podcinacze do formowania rzędów krzewów porzeczek. Te bywają wykorzystywane także na plantacjach innych gatunków, jak choćby borówki wysokiej. Poniżej zdjęcia Oskara:Poprzedni artykułUgorowanie ziemi – czy będzie konieczne? Działanie KE to także efekt protestów rolników
Następny artykułZapleśniałe maliny cofnięte na Ukrainę. Aktywne kontrole na granicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj