Ochrona truskawek wiosną jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowego i obfitego plonu. Dobry początek, to również korzystny dla plantatora finał. Na plantacji Truskawkowych Inspiracji spotkaliśmy się z doradcą z firmy UPL. Michał Malicki podpowiada jakie zabiegi należy zaplanować wczesną wiosną by utrzymać rośliny w dobrej zdrowotności.  

Oto kilka kroków, które można podjąć:

  1. Usuwanie starych liści. Usuwanie starych liści z poprzedniego roku pomaga w zapobieganiu chorobom grzybowym i bakteryjnym. Jest to ważny zabieg do wykonania wczesną wiosną.
  2. Stosowanie produktów miedziowych i siarkowych.  Produkty miedziowe są skuteczną metodą walki z chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Zalecane jest ich stosowanie szczególnie na początku sezonu. Ciekawym rozwiązaniem od firmy UPL jest też produkt siarkowy (nie jest jeszcze zarejestrowany do truskawek) – Thiopron. Posiada rejestrację dla malin, agrestu i porzeczek do zwalczania mączniaka prawdziwego.
  3. Monitorowanie obecności roztoczy. Roztocza mogą być szkodliwe dla truskawek, dlatego ważne jest regularne monitorowanie ich obecności i stosowanie odpowiednich środków zwalczających.
  4. Ochrona przed przymrozkami. Truskawki mogą ucierpieć w wyniku przymrozków wczesną wiosną. Istnieją różne metody ochrony roślin przed niskimi temperaturami, takie jak osłanianie roślin lub stosowanie środków ochrony termicznej. Warto w tym aspekcie pamiętać o produkcie ASAHI, który wspomaga regenerację roślin po przymrozkach.
  5. Zwalczanie mączniaka. Mączniak może być problemem na plantacjach truskawek, zwłaszcza starszych 2-3 letnich. Usuwanie starych liści pozwoli ograniczyć potencjał tej choroby.
  6. Lustracja plantacji. Oprócz wymienionych środków ochrony, regularna lustracja plantacji będzie bardzo ważna dla dalszego prowadzenia zdrowych plantacji. Już niebawem konieczne mogą zabiegi przeciwko przędziorkom. Na plantacjach już wkrótce może pojawić się kwieciak.

Ochrona truskawek wiosną to dopiero początek działań na plantacjach truskawek. Zachęcamy do śledzenia naszego projektu, już niebawem kolejne informacje i zalecenia z Truskawkowych Inspiracji.Poprzedni artykułCiepło – pierwsza odsłona zwalczania przędziorków – maliny w tunelach (monitoring plantacji, Lubelszczyzna 27.07.2024
Następny artykułSadzonki borówek. Na plantacje w dużych pojemnikach    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj