Rumba – sprawdzona odmiana od firmy Neessen

Jedną z odmian ocenianych w projekcie „Truskawki w tunelach” jest Rumba. Odmiana ta uprawiana jest z sadzonek typu tray posadzonych w substracie kokosowym na wysokich zagonach oraz na zagonach ziemnych ściółkowanych czarną agrowłóknią. Uprawa ta jest prowadzona na 60-dniowy zbiór.

Jak informuje Jowita Maciejewicz z firmy Neessen, ich firma ma w ofercie wiele odmian, które oceniane są w projekcie. Do projektu wybrano jednak odmianę ‘Rumba’, która co prawda jest już dobrze znana wielu polskim producentom, jednak cały czasie niewielu z nich miało okazję zobaczyć jak ta kreacja rośnie w uprawie na tzw. zbiór 60-dniowy. Odmiana ta zaliczana jest do wczesnych, na jednym pędzie kwiatostanowym zawiązuje się u niej od 5 do 6 owoców. Owoce dojrzewają około 5–6 dni przed ‘Sonatą’. Zbiór na plantacji można prowadzić co 2–3 dni. Kreacja ta ma jaskrawoczerwone owoce i bardzo błyszczącą skórką, co wyróżnia ją z wielu dostępnych na rynku odmian truskawek. Owoce są soczyste, smaczne i duże, o dużej średniej wadze. Nawet pod koniec sezonu truskawki są dobrej wielkości. Charakterystyczne cechy, które sprawiają, że truskawki Rumby są bardzo atrakcyjne dla konsumentów, to ich wysoki stopień jednorodności i ich błyszczący wygląd oraz długie, jednolite zbiory – informuje J. Maciejewicz.

‚Rumba’ jest mało porażana przez choroby. Jest mniej niż np. ‘Honeoye’ podatna na Phytophthora cactorum i Verticillium dahliae. Jest również mało podatna na mączniaka prawdziwego. Wymaga standardowej ochrony przed szarą pleśnią. Odmiana ta sprawdza się zarówno w uprawie tunelowej jak też w uprawie polowej bez osłon. Więcej o tej odmianie i ofercie firmy Neessen można zobaczyć na filmie nagranym 8 maja w czasie „Truskawkowych warsztatów”

…………………………………………………   artykuł redakcyjny 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here