Rumba – dwa lata w projekcie „Truskawki w tunelach”

Rumba to odmiana truskawek, która dzięki wczesności i jakości owoców cały czas zyskuje na znaczeniu. Zapewnia stabilne plony doskonałej jakości owoców, dodatkowo jej rośliny są mało podatne na choroby systemu korzeniowego. O to jak owocuje w projekcie „Truskawki w tunelach” pytamy Konrada Kozakiewicza oraz Jowitę Maciejewicz z holenderskiej firmy Neessen, która dostarczyła sadzonki odmiany ‘Rumba’ do tego truskawkowego projektu.

Brak możliwości przemieszczania się między granicami, stał się okazją do przygotowania materiału filmowego również w Holandii. W ten sposób możemy zobaczyć jak zakładane są mateczniki polowe w firmie Neessen i w jaki sposób odbywa się ich pielęgnacja. W przypadku projektu „Truskawki w tunelach”, ta holenderska szkółka dostarczyła sadzonki tray (do nasadzenia marcowego) na zbiór 60-dniowy po czym uprawa została zlikwidowana. Szczegóły dotyczące uzyskanego plonu oraz szczegółową ocenę ich jakości można znaleźć w czasopiśmie „Jagodnik” 6/2019, gdzie znajduje się podsumowanie upraw realizowanych na 60-dniowy zbiór.

Warto zaznaczyć, że w przypadku 'Rumby’ uprawianej w substracie na podwyższonych zagonach uzyskano po 60 dniach od założenia uprawy średnio ponad 700 gram z rośliny, podczas gdy plon z również z uprawy 60-dniowej ale w glebie wyniósł średnio 579 gram z rośliny. Wzrost plonu z uprawy w substracie kokosowym względem gleby wyniósł w tym doświadczeniu ponad 20%.

Po zakończeniu tej uprawy latem (połowa lipca 2019 roku) w substracie posadzono sadzonki mini-tray. Rośliny te już po 60-dniach od posadzenia w okresie letnim dały niewielki handlowy plon dobrej jakości owoców. W tym roku mogliśmy zobaczyć jak plonują te rośliny w pełni owocowania.

W połowie maja 2020 roku, w czasie wiosennym zbiorów oceniliśmy również plonowanie odmiany ‘Rumba’, której rośliny w marcu 2019 roku posadzono na wysokich zagonach w glebie.

Więcej informacji o uprawie i plonowaniu odmiany Rumba można znaleźć na filmie:Poprzedni artykułW łódzkich Poddębicach powstaje jagodowa farma
Następny artykułTruskawki na wysokich zagonach w systemie 60 dniowym. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj