Żeby móc dostarczać polskim i zagranicznym konsumentom smaczne owoce jagodowe wysokiej jakości, z jak najmniejszą liczbą pozostałości środków ochrony roślin, producenci szukają nowych możliwości ochrony. Dlatego coraz chętniej włączają do programu ochrony fungicydowej preparaty stworzone na bazie naturalnych substancji, takie jak np. LECITEC. Czy mogą one skutecznie uzupełnić ochronę przeciw chorobom grzybowym i przyczynić się do zminimalizowania pozostałości w owocach? Odpowiedź na to pytanie przynoszą doświadczenia zrealizowane w gospodarstwie dr Pawła Krawca.

Celem nowoczesnej produkcji owocowej jest ambitny – wysoka jakość połączona ze skuteczną ochroną i ograniczaniem pozostałości. Ale w jaki sposób można go osiągnąć?

Polscy producenci owoców jagodowych od kilku lat mają do dyspozycji LECITEC – oparty na naturalnej lecytynie preparat firmy Amagro, który jest produktem wielozadaniowym. Wzmacnia i uelastycznia błony komórkowe, dzięki czemu ogranicza przenikanie czynników chorobotwórczych do tkanek rośliny, zapobiega oparzeniom słonecznym, redukuje pęknięcia i uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, pozytywnie wpływa na wybarwienie i jędrność owoców, przyspiesza i wyrównuje ich dojrzewanie, ogranicza odparowywanie wody, jak również poprawia właściwości przechowalnicze.

Obserwacje praktyków i doświadczenia ekspertów

W wybranych gospodarstwach produkcyjnych prowadzono obserwacje skuteczności preparatu LECITEC w ochronie przed chorobami grzybowymi. Aby zweryfikować i usystematyzować wiedzę na ten temat, firma Amagro zdecydowała się zrealizować dodatkowe doświadczenia w tym zakresie. Badania z preparatem LECITEC prowadzimy już od wielu lat w różnych renomowanych jednostkach badawczych – wyjaśniał Ryszard Marczak, przedstawiciel Amagro. Uważamy, że jest to bardzo istotne, żeby te wyniki, które widzimy w gospodarstwach produkcyjnych, również były potwierdzone u najlepszych polskich naukowców i specjalistów z danej dziedziny. Stąd wybór właśnie gospodarstwa dr Pawła Krawca i doświadczenia związane z uprawami jagodowymi.

Na zdjęciu od lewej: Ryszard Marczak, dr Paweł Krawiec i Krzysztof Komisarczuk

LECITEC w ochronie fungicydowej truskawki

Założenie, które towarzyszyło wprowadzaniu tego produktu do oceny, było takie, że wykorzystamy jego naturalne zdolności wzmacniania odporności roślin przeciwko chorobom grzybowym w celu ograniczenia liczby zabiegów standardowymi fungicydami – mówił dr Paweł Krawiec. Doświadczenia zostały zrealizowane w roku 2019 w gospodarstwie w Karczmiskach (w woj. lubelskim), specjalizującym się w uprawie owoców jagodowych: truskawek, malin, borówki amerykańskiej, porzeczki czerwonej i pigwowca japońskiego. Oprócz produkcji towarowej prowadzone są tam doświadczenia – w tym sezonie także dotyczące skuteczności środka LECITEC, włączonego do programu ochrony fungicydowej truskawki w uprawie polowej. Jednym z aspektów, jakie poddano analizie, była możliwość zmniejszenia liczby pozostałości substancji czynnych fungicydów w wyprodukowanych owocach.

Doświadczenia na plantacjach w gospodarstwie dr Krawca prowadzone były na odmianie przemysłowej truskawki Senga Sengana, wrażliwej na choroby grzybowe, więc odpowiedniej do oceny pod kątem skuteczności ochrony fungicydowej, jak też na odmianie deserowej Elegance. Założenie badawcze polegało na porównaniu 3 wariantów programu ochrony przeciw patogenom grzybowym, stosowanych po zawiązaniu owoców, w tym 2 kombinacji uwzględniających włączenie naturalnego produktu opartego na lecytynie, którego rolą miało być zastąpienie części standardowych zabiegów:

  • 4 zabiegi standardowymi fungicydami;
  • Redukcja zabiegów standardowych o 25%, czyli 3-krotne aplikacje fungicydów oraz 1 zabieg preparatem LECITEC;
  • Redukcja zabiegów standardowych o 50%, tzn. 2 aplikacje fungicydów oraz 2 zabiegi preparatem LECITEC.

W praktyce konieczne było wykonanie dodatkowego zabiegu fungicydowego we wszystkich kombinacjach, ponieważ wystąpiły okresy zwiększonego zagrożenia porażeniem przez grzyby powodujące szarą pleśń. Jeśli chodzi o warianty z zastosowaniem LECITEC-u, każdorazowo dawka środka wynosiła 2,5 l/ha.

W tym sezonie w gospodarstwie w Karczmiskach oceniana była ponadto zasadność stosowania produktu LECITEC w ochronie malin przeciw szarej pleśni, z uwzględnieniem badania ilości pozostałości środków ochrony roślin. Kombinacja zabiegów była analogiczna – 4 aplikacje standardowych fungicydów w okresie kwitnienia, a następnie ich redukcja o 25 oraz o 50% i uzupełnienie programu ochrony preparatem lecytynowym. Efekty doświadczenia w malinach będzie można ocenić dopiero po zakończeniu zbiorów i analizie uzyskanych wyników.

Optymistyczne wyniki badań

Po zakończeniu zbiorów truskawek przeanalizowane zostały dane dotyczące każdego z wariantów stosowanej ochrony. Okazało się, że po włączeniu jednego zabiegu środkiem LECITEC zamiast fungicydu skuteczność ochrony była praktycznie na tym samym poziomie jak w przypadku programu standardowego. W wariancie z dwoma aplikacjami preparatu lecytynowego, zastępującymi zabiegi fungicydowe, skuteczność obniżyła się zaledwie o 2-3%. Nasze założenie sprawdziło się w praktyce. Faktycznie: jeśli mamy na celu zmniejszenie liczby pozostałości substancji czynnych w owocach, to taki program zdaje egzamin – oceniał dr Krawiec. Myślę, że to rozwiązanie będzie godne uwagi. Tym bardziej warto je stosować, bo to nowe narzędzie w agrotechnice, ale też narzędzie marketingowe, żeby otrzymać produkt bez pozostałości, czyli z wartością dodaną. Oczywiście będziemy kontynuować badania wdrożeniowe w następnym sezonie. Ale uważam, że wyniki są bardzo optymistyczne i warto się nimi podzielić.

Biostymulacja i zwiększenie plonu

Celem doświadczeń było przede wszystkim zweryfikowanie skuteczności LECITEC-u w programach ochrony fungicydowej truskawki oraz zbadanie czy produkt ten wpływa na zmniejszenie liczby pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Zastosowanie preparatu zawierającego naturalną lecytynę sprawdziło się w praktyce i przyniosło oczekiwane efekty. Jeden z aspektów doświadczenia był jednak niespodziewany. Okazało się bowiem, że zaobserwowane zostało biostymulujące działanie produktu na plonowanie i jakość owoców. – Wzrost plonu jest ewidentny. Średnia masa owocu truskawki istotnie wzrosła po zastosowaniu LECITEC-u, wzrastała ona też wraz z liczbą zabiegów tym produktem. Czyli im więcej było tych zabiegów, tym większe były owoce – w porównaniu do programu standardowego, gdzie nie stosowaliśmy LECITEC-u i w porównaniu do kontroli, gdzie nie było ani ochrony chemicznej, ani tego produktu – powiedział zaskoczony dr Krawiec.

Na ten efekt stosowania preparatu zwrócił uwagę także Ryszard Marczak z Amagro: – LECITEC ma dwojakie działanie: z jednej strony wspomaga ochronę fungicydową, z drugiej strony może wpływać na jakość plonu. Czyli otrzymujemy zdrowe, ładne owoce, które będą się dużo lepiej przechowywały. Jednocześnie potwierdziliśmy na tej plantacji doświadczalnej, że nasz produkt również pozytywnie wpływa na wielkość plonowania, a konkretnie na wielkość owoców.

Ponieważ po zastosowaniu preparatu LECITEC nie występują pozostałości, może być on aplikowany w zasadzie od początku zawiązania owoców aż do okresu zbiorów. Rekomendowana dawka wynosi 3-5 litrów na 1000 litrów wody (stężenie 0,3-0,5), czyli 1,5-2,5 l produktu w przeliczeniu na hektar. Dawka taka zarówno przyczynia się do zapobiegania wystąpieniu infekcji grzybowych, jak i pozytywnie wpływa na kondycję upraw, na wybarwienie owoców, przeciwdziała też ich poparzeniom słonecznym czy pękaniu.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułUwaga na białą plamistość liści – plantacje truskawek zagrożone
Następny artykułPaństwo zapłaci za testy pracowników na obecność COVID-19

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj