W działaniach dr Pawła Krawca prowadzącego gospodarstwie jagodowe w Karczmiskach wyzwań nie brakuje. W tym roku grono uprawianych gatunków jagodowych wzbogacają turkawki, które sadzone są na powierzchni 1 ha. Przygotowano dla nich wysokie zagony, a dzięki użyciu wysokiej jakości sadzonek typu tray plants zbiór owoców planowany jest w ciągu 60 dni od sadzenia. Czy uda się to zrealizować?  

W naszym regionie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami w okresie lipca i sierpnia i intensywnymi opadami deszczu. Dlatego zdecydowaliśmy się na uprawę truskawek na wysokich zagonach wyściółkowanych agrowłókniną dostarczoną przez Agrimpex. Taka technologia sprawdza się tu najlepiej – wyjaśnia dr Paweł Krawiec. Podczas formowania zagonów równocześnie rozłożone zostały linie kroplujące, a w agrowłókninie nacięte otwory na rośliny. W ramach doświadczeń realizowanych na tej kwaterze prowadzone będą obserwacje dotyczące różnych sposób odkażania gleby.

Posadzono dwie odmiany truskawek, korzystając z sadzonek dostarczonych przez firmę Agronom Plants. Są to 'Allegro’ z sadzonek frigo A, oraz nowa odmiana 'Malling Allure’, w przypadku której użyto sadzonek doniczkowanych typu tray plants. Jest to odmiana o około 10 późniejsza od Elsanty, o bardzo dobrych parametrach jakościowych, smakowych owoców i trwałości pozbiorczej. Zakładając plantacje z sadzonek typu tray, spodziewamy się pierwszych zbiorów truskawek około 60 dni po posadzeniu – informuje dr Paweł Krawiec. Sam proces sadzenia przebiega dosyć łatwo, bowiem otwory na rośliny zostały już wycięte podczas formowania zagonów. Przy tego typu sadzonkach nie trzeba też martwić się o zawiniecie systemu korzeniowego, co jest istotne przy sadzonkach typu frigo (takie rośliny później nie rosną). W dalszym etapie wzrostu nawożenie będzie oparte na fertygacji, ale dr Paweł Krawiec nie wyklucza również nawożenia posypowego, które nawet na uprawie prowadzonej na zagonach okrytych agrowłókniną może być realizowane z dobrymi efektami.

Sadzonki doniczkowane użyte do zakładania plantacji na zagonach
Truskawki po posadzeniu na zagony


Poprzedni artykułRumba – dwa lata w projekcie „Truskawki w tunelach”
Następny artykułBorówka 2020 – prognozy zbiorów i przygotowania do sezonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj