Przygotowanie truskawki na kwitnienie i duże plonowanie





Wegetacja truskawek zależnie od technologii uprawy w tym sezonie wykazuje duże zróżnicowanie. Chłodna i mało słoneczna wiosna sprawiła, że rośliny w gruncie są dość mocno opóźnione względem upraw tunelowych.  Nie oznacza to jednak, że czasu na to by zadbać o obfity plon jest dużo. O zastosowaniu efektywnych, pewnych rozwiązań pomyśleć warto już teraz.

Nowy, silny biostymulator

Po okresach chłodu i nie zawsze sprzyjającej pogody, jakiej doświadczyliśmy w marcu i w kwietniu warto wspomóc truskawki, dać im szansę na dynamiczny wzrost i wydajne plonowanie. Quantis to silny stymulator wzrostu roślin pochodzenia naturalnego. Powstaje na drodze fermentacji soku z trzciny cukrowej. Dodatkowo został wzbogacony ważnymi dla jakości plonu truskawek pierwiastkami – potasem i wapniem. Badania przeprowadzone z użyciem biostymulatora Quantis potwierdziły jego pozytywny wpływ na wiele gatunków, jak choćby rzepaku ozimego, ziemniaków, słonecznika, zbóż, kukurydzy a także właśnie truskawek.

Jak działa Quantis

Quantis wspomaga naturalne procesy roślin, mające na celu złagodzenie negatywnych skutków suszy i wysokich temperatur. Produkt działa wielokierunkowo, poprawiając osmotykę rośliny (organiczne związki węgla, potas), indukując komunikację o stresie wewnątrz rośliny (jony wapnia), redukując negatywny wpływ reaktywnych form tlenu (ROS, dostarczenie kluczowych aminokwasów budujących enzymy detoksykacyjne), co w konsekwencji przekłada się na wyższą efektywność fotosyntezy roślin oraz funkcjonowanie ich blisko optimum pomimo występującego stresu.

Quantis pozwala truskawkom utrzymać prawidłowe funkcjonowanie aparatów szparkowych. Poprawniej przebiega także transpiracja, a komórki są należycie wysycone wodą. Dodatkowo produkt pozwala na uzyskanie lepszych parametrów jakościowych plonu. Produkt może być użyty jako komponent standardowej ochrony fungicydowej truskawki.

Co ważne, efekt plonotwórczy biostymulatora obserwuje się zarówno w warunkach stresu, jak i jego braku.

wykres: Plonowanie truskawki a zastosowanie Quantis z firmy Syngenta

Switch 62,5 WG – silna ochrona, wysoki plon

Innym kluczowym rozwiązaniem na drodze do zapewnienia wysokiego plonu truskawek jest Switch 62,5 WG. Ten fungicyd od lat sprawdza się w najtrudniejszych warunkach. Zmiany klimatyczne, dynamicznie i coraz częściej zachodzące anomalie pogody i okresy upałów splecione na przemian z chłodami przestają już dziwić. W takiej sytuacji warto sięgać jedynie po takie rozwiązania, które zagwarantują spodziewany efekt. Szara pleśń i antraknoza to choroby dewastujące plon. Szczęśliwie dla plantatora, Switch 62,5 WG zwalcza je obie. W ochronie truskawki preparat ten może być stosowany trzykrotnie w sezonie w dawce 0,8 kg /ha. Dla dobrego działania wymaga sporej ilości wody – 600/800 l/ha.

Ujęcie biostymulatora Quantis i fungicydu Switch 62,5 WG w strategii przygotowania truskawki na kwitnienie i duże plonowanie to decyzja w pełni uzasadniona, która przyniesie poważne korzyści w postaci wyższego i lepszego jakościowo plonu.

materiał promocyjny z firmy Syngenta











Poprzedni artykułDlaczego polskie truskawki są tańsze niż przed rokiem?
Następny artykułNowe możliwości zastosowania kwasów humusowych w uprawie borówki i innych roślin jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj