Firma Carbohort wyspecjalizowała się w dostarczaniu plantatorom produktów zawierających kwasy humusowe. Niektóre z nich aplikowane powinny być doglebowo, inne nalistnie. Generalnie, związki te pełnią wiele ważnych funkcji, sprzyjają wzrostowi i plonowaniu roślin. Sylwia Gabrysz z Carbohort-u spotkała się z dwoma specjalistami ds. ogrodnictwa, tj. dr Jerzym Próchnickim, niezależnym ekspertem rolniczym oraz dr Pawłem Krawcem z Horti Team, plantatorem jagodowych. Zapytała o ich doświadczenia i opinie dotyczące zastosowania kwasów humusowych w ogrodnictwie.

Pięciokrotnie wyższa przyswajalność mikroelementów

Dr Jerzy Próchnicki w rozmowie z przedstawicielką Carbohort przekazał sporą dawkę wiedzy naukowej dotyczącej działania kwasów humusowych i mechanizmów ich przyswajania przez rośliny. Jedną z rzeczy, która szczególnie może zaciekawić  plantatorów są wyniki badań o których mówił naukowiec. W ich trakcie okazało się, że nanoszenie na rośliny cieczy roboczej w skład której wchodzą nawozy mikroelementowe i kwasy humusowe doprowadziło nawet do pięciokrotnego wzrostu przyswajalności aplikowanych pierwiastków. To ważne spostrzeżenie ma istotne znaczenie ekonomiczne zwłaszcza obecnie, w czasach bezprecedensowo drogich nawozów. Podanie ich w mieszaninie z  Carbohumic Maxi plus znacznie polepszy efektywność zabiegów.

Pomocne w regeneracji roślin

Drugim z rozmówców S. Gabrysz okazał się ogrodnik, którego plantacja została zeszłego roku zdewastowana w trakcie 45 minutowego opadu gradu. Dr P. Krawiec poinformował, że w skutek uderzeń lodowych brył w borówki, co miało miejsce tuż przed ich owocowaniem, tj. 24 czerwca, uszkodzone zostały zarówno pędy jak i blaszki liściowe. Jednym z elementów programu regeneracyjnego ułożonego dla tejże plantacji był Carbohumic Maxi plus. Jak przyznał dr P. Krawiec, dzięki aplikacji kwasów humusowych podawane mikroskładniki w innych produktach bardzo szybko wchłaniane były w rośliny a efekt w postaci zazielenienia i podjęcia wzrostu po uszkodzeniach był ewidentny.

Więcej na filmie

To tylko niektóre z poruszonych w trakcie obu rozmów wątki. Pełny zapis obu rozmów odbytych w gospodarstwie dr P. Krawca znajduje się poniżej.







Poprzedni artykułPrzygotowanie truskawki na kwitnienie i duże plonowanie
Następny artykułJedna czy dwie linie kroplujące na zagon w uprawie truskawek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj