Truskawkowe Inspiracje to wyjątkowy projekt, tym razem ukierunkowany na nowoczesną uprawę truskawek w polu.  W projekcie prezentujemy rozwiązania pozwalające na prowadzenie nowoczesnych plantacji polowych truskawek. Wyjątkowa jest też kolekcja 23 odmian, z których wiele to absolutne nowości na polskim rynku. Oceniane w warunkach produkcyjnych dają pełny obraz przydatności do uprawy w naszych warunkach klimatycznych.

Truskawki na zagonach

W gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków w Hornigach rozpoczęliśmy w ubiegłym roku projekt Truskawkowe Inspiracje. Zakładane w sierpniu i we wrześniu plantacje dały już plony w tym roku – odmiany ‘Verdi’, ‘Randezvous’, ‘Asia’ i ‘Lycia’. Wśród nich te dwie pierwsze wyróżniły się w tym roku przede wszystkim wyglądem i smakiem, więcej o tym powiemy podczas spotkania 2 lipca.

Truskawki_na_zagonach

Główna część projektu skupiona była na założeniu od podstaw plantacji truskawek na podwyższonych zagonach. Plantacja założona została z różnego typu sadzonek, które były wysadzane w okresie 20 kwiecień – 5 maj. Były to zarówno doniczkowe typu try, sadzonki frigo w klasie A+ oraz sadzonki w kategorii A-, z których zbiór owoców możliwy będzie dopiero w przyszłym roku. W przypadku niektórych odmian zbiory owoców rozpoczęły się już 45 dni po posadzeniu. Większość zaczęła w pełni plonować koło 20 czerwca.

Co pokażemy 2 lipca w Hornigach?

Spotkanie będzie doskonałą okazją by w pełni poznać technologię uprawy truskawek na zagonach. Pokażemy plantację po pierwszym roku zbiorów i powiemy jak dalej zadbać o rośliny by zapewniły dobre plonowanie w kolejnym roku. Omówione będą kwestie doboru sadzonek, materiałów do ściółkowania, ochrony i nawożenia. Bardzo ciekawie zapowiada się panel degustacyjny, gdzie można będzie spróbować i ocenić smak i wygląd kilkunastu odmian truskawek. Dodatkowo przygotowany będzie punkt konsultacyjny gdzie nasza ekspertka z zakresu fitopatologii Pani dr Beata Hetman z Horti Team pomoże w diagnozowaniu chorób (można przywieźć próbki roślin do oceny). Nasz gość specjalny – dr Paweł Krawiec przybliży temat odkażania gleby,  niezwykle ważny w dobie intensyfikacji uprawy i częstego braku możliwości zmianowania.

By wziąć udział w spotkaniu należy dokonać wcześniejszej REJESTRACJI. Koszt udziału dla Prenumeratorów czasopisma Jagodnik 60 zł/osoby, dla pozostałych osób – 100 zł/osoby (możliwość zakupu prenumeraty w promocyjnej cenie w dniu spotkania). Wszystkim uczestnikom zapewniamy napoje i ciepły poczęstunek.

Program spotkania Truskawkowe Inspiracje w Hornigach NOWY WYMIAR

Adres: Hornigi 27, 05-660 Warka

10.00-11.00 – Przyjazd gości i rejestracja uczestników

11.00-11.15 – Rozpoczęcie spotkania, prezentacja projektu (Mariusz Podymniak, Magdalena i Mateusz Włodarczyk) 

11.15-12.30 – Odmiany i typy sadzonek – prezentacje szkółek Agronom Plants, Ecoferti, Geoplant Vivai, De Kemp, Flevoplant, Poland Plants

12.30-13.00 – Jak przygotować zagony pod uprawę i czym je okryć ( Tomasz Poliszak/Agrimpex, Monika Kwaśny/Geo Polska)

13.00-13.15 – Jak zacząć przygodę z fertygacją? (Tomasz Domański/Agrosimex)

13.15-13.30 – Nawożenie truskawek na zagonach (Wojciech Wojcieszek/Yara Poland)

13.30-13.45 – Przygotowanie stanowiska pod uprawę truskawek (Michał Malicki/UPL Polska)

13.45-14.00  – Zmęczenie gleby – jak sobie z tym radzić? (Dr Paweł Krawiec/HortiTeam)

14.00-14.30 – Co po zbiorach, czyli jak dobrze przygotować truskawki na dobre plonowanie w kolejnym roku (Michał Malicki/UPL Polska i Wojciech Wojcieszek Yara Poland)

14.30-14.40 – A może w tunelach? (Farmer – Tunele Foliowe)

14.40 -15.00 – Czy da się zapanować nad antraknozą? – Dr Beata Hetman, Horti Team

15.00-15.45 – Testy smakowe odmian truskawek

15.45-17.00 – Wspólne grillowanie z truskawkami w tle

#Razem Tworzymy Jagodową Przyszłość

Truskawkowe Inspiracje w Hornigach. Spotkanie 2 lipca na podsumowanie pierwszego sezonu
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here