Program ochrony truskawek deserowych z uwzględnieniem wymagań eksportowych w sezonie 2013

ochrona, truskawka, program ochrony truskawek



Na liczne zapytania naszych czytelników publikujemy program ochrony truskawek opracowany przez Stanisława Jamrozika, dyrektora surowcowego w firmie BioConcept Gardenia. 

Równocześnie przypominamy, że przed użyciem danego preparatu, nawozu czy biostymulatora należy zapoznać się z jego etykietą – instrukcją stosowania. Należy także przestrzegać, aby preparaty stosować zgodnie z ich aktualną rejestracją.

Program ochrony truskawek opracowany przez Stanisława Jamrozika, dyrektora surowcowego w firmie BioConcept Gardenia.

Zwalczane choroby

i szkodniki

Zabiegi, preparaty ( Stężenie,

dawka na ha

Terminy zabiegów, uwagi
Ograniczenie

porażenia przez szarą pleśń, mączniaka, białą plamistość liści, higienizacja plantacji, poprawa wigoru i witalności roślin

Wygrabienie liści na

międzyrzędzia, oprysk:

Ema Farma

+ Bio- Algen S-90

 

 

30–40 l/ha

+ 0,2% (200 ml na 100 l wody)

Liście wygrabić po zejściu okrywy śnieżnej, zebrać i wywieźć z plantacji lub pozostawić w międzyrzędziach, wymieszać z glebą i opryskać całą plantację ProBioemami (Ema Farma). Do Ema Farma można dodać Bio- Algen S-90 lub dowolny preparat zawierający kw. Humusowe np. Rosahumus (6–8 kg/ha), Humistar ( 20 l/ha ), Humus Activ (20 l/ha). Dawka cieczy 300–700 l/ha, temperatura przy zabiegu powyżej 5°C
Szara pleśń oraz ograniczenie białej plamistości liści Polyversum WP 0,10 kg/ha Zabieg wykonać w fazie od początku wegetacji do fazy rozety, 7–10 dni po oprysku ProBioemami. Preparat aktywować na 1 godz. przed opryskiem w ciepłej wodzie o temp. ok. 22–23°C. Wskazany dodatek adiuwanta PROTECTOR w dawce 300 ml/ha. Zabieg wykonać min. 1 godz. przed zmierzchem. Dawka cieczy 400– 700 l/ha.

Optymalna temp. pow. 10°C

Mączniak prawdziwy, biała plamistość liści Zato 50 WP 0,25 kg/ha Zabieg wykonać w fazie rozety, 7–10 dni po oprysku preparatem Polyversum. Działa niezależnie od temp., może być stosowany na liście wilgotne – pokryte rosą, należy wtedy zmniejszyć ilość wody do 300–500 l/ha
Mączniak prawdziwy, zgnilizna korony truskawki dolistne nawożenie azotem i mikroelementami Actifos – płynny nawóz dolistny zawierający fosforyn amonu. Zawiera azot w formie amonowej 10,2 % 0,6 %

(600 ml/100 l )

3–5 l/ha

Oprysk wykonać rano lub wieczorem 7–10 dni po oprysku preparatem ZATO 50 WP w temp do 25°C. Dawka wody 500– 800 l/ha. Nie mieszać z nawozami wapniowymi.
Mączniak prawdziwy, ograniczenie przędziorków i roztocza truskawkowego Solfan PK*

 

0,5% ( 500 g/100 l )

 

Stosować regularnie co 7–10 dni od fazy rozety do początku kwitnienia. Oprócz funkcji nawozowej (odżywianie fosforem i potasem) zabieg ogranicza mączniaka, przędziorki i roztocza truskawkowego. Konieczny dokładny oprysk – także dolnej strony blaszki liściowej. 
Mączniak prawdziwy, biała plamistość liści Domark 100 EC 0,6 l/ha Stosować tuż przed kwitnieniem, wieczorem (nie jest fotostabilny) przed wejściem rosy, na suche liście w temp. pow. ponad 12°C
Roztocz truskawkowy, przędziorki Ortus 05 SC 1,0–1,25 l/ha Zastosować tuż przed kwitnieniem, do roztworu preparatu dodać zwilżacz Slippa w ilości 0,2 l/ha. Wykonać staranny oprysk – także dolnej strony blaszki liściowej.

 

Kwieciak malinowiec, zmieniki, wciornastki Decis Mega 50 EW

lub

 

 

Mospilan 20 SP

0,25 l/ha

 

 

 

 

0,30 kg/ha

Oprysk wykonać w fazie rozluźniania kwiatostanów, w temp. do 20 °C, wieczorem po oblocie pszczół.

 

Oprysk wykonać w fazie rozluźniania kwiatostanów, wieczorem. Zastosować środek zanim pojawią się uszkodzenia pąków kwiatowych, pełną skuteczność preparat osiąga kilka dni po zabiegu (2–3 dni).

 

Poprawa jędrności i trwałości rozbiorczej owoców AminoPower Wapniowy 11 1,0 l/ha Pierwszy zabieg wykonać pod koniec kwitnienia, następne 1–2 zabiegi co 7–10 dni. Nie mieszać z olejami, insektycydami fosforoorganicznymi, z fungicydami miedziowymi.
Przywabianie pszczół i innych owadów zapylających

 

Pollinus 1 l/ha Zabieg wykonać wczesnym przedpołudniem w ciepły, bezdeszczowy, słoneczny dzień w czasie pogody sprzyjającej oblotowi owadów zapylających. Wykonać 2 zabiegi:

na początku kwitnienia

w pełni kwitnienia

Szara pleśń, biała plamistość liści, mączniak prawdziwy, antraknoza truskawek.

+

Program

Poprawy Jakości Owoców ( PPJO )

I zabieg:

Asahi SL + Signum 33 WG

+ Goemar BM 86

 

 

 

II zabieg

Asahi SL

+ Switch 62,5 WG

+ Goemar BM 86

 

 

 

III zabieg

Asahi SL

+ Signum 33 WG

+ Goemar Calibra

 

0,5 l/ha

+ 1,8 kg/ha

+ 3,0 l/ha

 

 

 

 

 

0,5 l/ha

+ 0,8 kg/ha

+ 3,0 l/ha

 

 

 

 

 

 

0,5 l/ha

+ 1,8 kg/ha

+ 2,0 l/ha

 

I – zabieg wykonać w fazie początku kwitnienia. Kolejność mieszania preparatów: Asahi, potem Signum, dobrze rozprowadzone wodą w wiadrze, na końcu Goemar przynajmniej wstępnie wymieszany z wodą w wiadrze.

 

II – zabieg wykonać 5–7 dni po pierwszym , zwykle wypada w pełni kwitnienia. Kolejność mieszania: Asahi, Switch, na końcu Goemar.

 

 

 

 

 

III – zabieg wykonać 5–7 dni po drugim zabiegu. Kolejność mieszania: Asahi, Signum, na końcu Goemar Calibra.

 

Szara pleśń, biała plamistość liści, skórzasta zgnilizna owoców

+ PPJO

 

IV zabieg Pomarsol Forte 80 WG

lub

Thiram Granuflo 80 WG*

+

Goemar Calibra

 

lub ew. FRUPICA

440 SC

+

Goemar Calibra

 

4,0 kg/ha

 

lub

4,0 kg/ha

 

+

2,0 l/ha

 

0,7 l/ha

 

+

2,0 l/ha

IV zabieg wykonać po kolejnych 5–7 dniach od poprzedniego oprysku na szarą pleśń z zachowaniem okresu karencji (7 dni ). Środki powierzchniowe o działaniu zapobiegawczym.

Uwaga – preparaty zawierające tiuram stosowane do ostatnich zabiegów mogą powodować gorzknienie owoców.

 

Frupica zaliczany jest do grupy środków zawierających tiuram. Środek wgłębny o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym.

Szara pleśń Teldor 500 SC 1,5 l/ha Stosować w przypadku dużej presji infekcyjnej w trakcie zbiorów truskawek, maksymalnie 2 zabiegi w sezonie, okres karencji 1 dzień.
Ograniczenie chorób i szkodników oraz zachwaszczenia Koszenie liści Tylko na plantacjach 2-letnich i starszych Koszenie przeprowadzić do 2 tygodni po zbiorze owoców. Podwinięte liście powinny być usunięte z plantacji, aby uniemożliwić migrację roztoczy i przędziorków na żywe, zielone części roślin. Koszenie na takiej wysokości aby nie uszkodzić serca truskawek.
Roztocz truskawkowiec, przędziorki Sanmite 20 WP

 

 

 

 

W programie niemieckim :

Acaramic 018 EC*

lub

Pro-Mektyna 018 EC*

 

 

 

*preparat nie zarejestrowany w Polsce w uprawie truskawek

2,25 kg/ha

 

 

 

 

 

 

1,25 l/ha

 

lub

1,25 l/ha

Zabieg wykonać po zbiorze owoców, po uprzednim skoszeniu i usunięciu liści. Po 7 dniach zabieg powtórzyć.

 

Preparaty te nie są zarejestrowane w Polsce. W Niemczech stoswane są tylko w przypadku licznego występowania roztocza potwierdzonego badaniem laboratoryjnym, po konsultacji z doradcą. Zabieg wykonywany jest po zbiorze owoców, po uprzednim skoszeniu i usunięciu liści. Oprysk wykonywany wieczorem (preparat nie jest fotostabilny), na suche liście, w temp. ponad 16°C, do cieczy roboczej poleca się dodać adiuwant. Dawka cieczy roboczej 1000–2000 l/ha.

Mączniak prawdziwy truskawki, biała plamistość liści Domark 100 EC 0,6 l/ha Po zbiorach, wieczorem (nie jest fotostabilny), na suche liście, w temp ponad 12°C.
Mączniak prawdziwy, przędziorki Solfan PK*

 

 

0,5% ( 500 g/100 l )

 

Zabiegi wykonywać systematycznie co 7–10 dni od końca zbiorów do jesieni. Nie stosować nawozów wapniowych do 7 dni przed i do 7 dni po aplikacji Solfanu PK ponieważ może wystąpić efekt fitotoksyczności. Nie dodawać do Solfanu żadnych dodatków poza preparatem olejowym i ew. mocznikiem (0,5%)
Mączniak prawdziwy Topsin M 500 SC 2,5 l/ha Wykonać ten oprysk jako ostatni w sezonie zabieg zwalczający mączniaka prawdziwego. Działa w temp. powyżej 6°C.
Chrząszcze opuchlaków Dursban 480 EC

lub

Pyrinex Extra 480 EC

2,5–3,0 l/ha

lub

2,5–3,0 l/ha

W przypadku masowego pojawienia się chrząszczy opryskiwać rośliny i glebę po zbiorze owoców 1–2 razy co 14 dni
Przygotowanie roślin do zimy Cynkobor

 

lub

 

Maximus Zn+B+Mg

4 kg/ha

 

 

 

4 kg/ha

Zabieg wykonać w końcu lata (do połowy września) tak by cynk i bor zostały pobrane przez liście i przemieszczone do serca i korzeni truskawki.

* Dobre efekty zauważono dodając do tego produktu preparat olejowy zawierający 770 g oleju parafinowego w 1 litrze środka. Bardzo ważne jest jednak, aby

nie przekraczać 0,15% stężenia preparatu olejowego ponieważ w wyższych stężeniach może działać fitotoksycznie









Poprzedni artykułKwitnienie truskawek
Następny artykułSzczepionka przeciw szarej pleśni i innym chorobom w truskawkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj