Kwitnienie truskawek

kwitnienie truskawek, truskawka kwitnienie

Choć przyroda nadrabia zaległości związane z opóźnioną w tym roku wiosną to mimo wszystko raczej nie ma co liczyć na majowe truskawki z upraw gruntowych. Nawet w znanym z wczesnych truskawek regionie Czerwińska nad Wisłą rozpoczyna się dopiero kwitnienie wczesnych odmian truskawek.

Plantacje truskawek dobrze w tym sezonie przetrwały zimę, i choć ze sporym opóźnieniem można będzie w tym roku liczyć na dobre plony truskawek. W przypadku popularnej w regionie Czerwińska nad Wisłą odmiany ‘Honeoye’, rozpoczyna się dopiero kwitnienie jej roślin. W pełnię kwitnienia wchodzą też inne odmiany jak ‘Flair’ czy ‘Joly’. Jak przewidują producenci pierwsze truskawki z regionu Czerwińska pojawia się na rynku dopiero w ostatnich dniach maja lub początku czerwca. Pojawia się też wiele obaw o przebieg pogody, ciągle jeszcze przed nami są zimni ogrodnicy, tak więc plantatorzy truskawek są w większości przygotowania do okrywania upraw agrowłókniną lub folią perforowaną. Niebezpieczne dla upraw mogą być gwałtowne burze, często połączone z intensywnymi opadami deszczu i gradu. Skutki tego odczuli w tym roku plantatorzy z podkarpacia, gdzie gradobicia zniszczyły plantacje truskawek i innych krzewów jagodowych.

Na plantacjach truskawek zaczyna się już intensywny sezon ochrony. Niektórzy wykonali już pierwsze zabiegi przeciwko szarej pleśni. Konieczne jest już lustrowanie plantacji na obecność kwieciaka malinowca, a tam gdzie się pojawi wykonanie zabiegu zwalczającego. W dużym nasileniu na niektórych plantacjach pojawiają się już przędziorki. Stosując środki ochrony w okresie kwitnienia, zwłaszcza insektycydy warto pamiętać o dobraniu takich preparatów, które nie będą szkodzić owadom zapylającym, a zabiegi wykonywać wieczorem lub w nocy, przestrzegając okresów prewencji.

 

 

Poprzedni artykułKwitnienie truskawek
Następny artykułProgram ochrony truskawek deserowych z uwzględnieniem wymagań eksportowych w sezonie 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj