Produkcja sadzonek truskawek, a oczekiwania plantatorów

Wrześniowa wizyta kamery Jagodnika w gospodarstwie Agronom Plants w Zienkach koło Parczewa, była doskonałą okazją do zapoznania się z produkcją sadzonek truskawek. Krzysztof Sak, reprezentujący tego polskiego producenta truskawek w trakcie wywiadu podzielił się również z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jakości oferowanego materiału, które muszą sprawdzać się w różnego rodzaju systemach uprawy.

W firmie Agronom Plants, od wielu lat dominuje produkcja sadzonek truskawek przeznaczonych na ich dostawy do krajów basenu Morza Śródziemnego. Tegoroczny areał szkółek, gdzie produkuje się odmiany typu południowego to około 70 ha. Mateczniki gruntowe zakładane są na przełomie marca-kwietnia, na bardzo lekkich glebach, które służą tutaj do produkcji sadzonek kopanych.

W przypadku odmian dedykowanych dla Europy Północnej, w tegorocznej produkcji dominują takie odmiany jak ‘Allegro’ i ‘Rumba’. Z najnowszych odmian w produkcji znalazła się ‘Limalexia’, bardzo dobra odmiana środka sezonu, której rośliny są bardzo odporne na warunki glebowe w jakich są uprawiane. Z odmian później dojrzewających K. Sak, zwracał na produkowaną w tym sezonie odmianę ‘Malling Alure’, które jego zdaniem pozwala oferować nie tylko atrakcyjnie wizualnie owoce, jasne, jędrne i bardzo smaczne. Rozpoczynana jest również produkcja nowych odmian powtarzających owocowanie, do których K. Sak, zalicza odmianę ‘Malling Ace’. Jeśli chodzi o standard sadzonek jaki oferowany jest polskim producentom są to sadzonki frigo. Zaprzestano natomiast już produkcji sadzonek zielonych, które w ostatnich latach średnio się sprawdzały w porównaniu do materiału typu frigo.

K. Sak, zwracał również uwagę na to aby każdą z nowych odmian traktować bardzo indywidualnie jeśli chodzi o technologię jej uprawy. Trzeba sobie bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nowe odmiany są bardzo technicznie. Należy się je nauczyć produkować i nie skreślać takiej odmiany z uprawy w swoim gospodarstwie bo w jednym roku się nie sprawdziła.

Od kilku sezonów w firmie Agronom Plants stale rozwijana jest produkcja sadzonek tray i mini tray. Pierwszy rodzaj sadzonek dedykowany jest produkcji najczęściej odmian czerwcowych uprawianych pod osłonami na zbiór 60-dniowy. Z kolei sadzonki mini tray doskonale sprawdzają się w uprawie odmian powtarzających owocowanie gwarantując ich szybkie wejście w okres owocowania i bardzo wyrównane plonowanie w czasie całego cyklu uprawowego.

Więcej o typach sadzonek aktualnie rekomendowanych do zakładania nowoczesnych plantacji truskawek w materiale filmowym:Poprzedni artykułMaliny w Holandii coraz popularniejsze
Następny artykułŚwidośliwa – smaczna i piękna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj