Precyzyjna fertygacja truskawek – produkty YaraTera


W nowoczesnej uprawie truskawek, jeśli ma być to przedsięwzięcie opłacalne, trudno jest zapomnieć o nawadnianiu i to w jego najbardziej ekonomicznej postaci jaką jest nawadnianie kroplowe. Skoro już zainwestowaliśmy w tego typu instalację, to naturalną i racjonalną konsekwencją staje się jej wykorzystanie do najbardziej efektywnego sposobu żywienia roślin jakim jest fertygacja: dostarczanie wraz z wodą rozpuszczonych w niej składników pokarmowych. W firmie Yara ogół działań i usług związanych z fertygacją oraz dedykowanych tej technologii produktów zebrano pod wspólnym szyldem YaraTera.

Źródło wapnia

Prowadzący prelekcję dr Andrzej Grenda, nawiązując do poprzedniej części filmu (zobacz: „Jakie nawozy azotowe sprawdzają się w uprawie truskawek?”), w którym była mowa o nawozach azotowych rekomendowanych do zastosowania w uprawie truskawek, listę produktów do sporządzania roztworów wodnych otwiera całkowicie rozpuszczalną saletrą wapniową YaraTera CALCINIT. Jest to źródło całkowicie rozpuszczalnego wapnia, który dzięki obecnej w nawozie saletrzanej formie azotu efektywnie wpływa na poprawę cech jakościowych owoców zarówno poprzez fertygację jak i żywienie pozakorzeniowe.

Źródło azotu, fosforu, potasu i mikroelementów

Kolejną, ważną grupą nawozów w pakiecie YaraTera, które dostarczają azot, fosfor, potas, magnez, siarkę i mikroelementy są nawozy z serii KRISTALON. Portfolio nawozów z tej gamy jest bardzo bogate, co pozwala na dostosowanie komponowanych z ich użyciem pożywek, zarówno do warunków i zasobności różnych gleb, jak też zróżnicowanych potrzeb odmianowych czy też zmieniających się potrzeb w różnych fazach wzrostu.

Do fertygacji upraw w substratach

Do fertygacji truskawek uprawianych pod osłonami – szczególnie w systemach z ograniczoną objętością podłoża (doniczki, maty) dr A. Grenda rekomenduje stosowanie nawozów z serii SUPERBA (w szczególności SUPERBA Zielona Forte). Zawarta w tych produktach ilość i kompozycja schelatowanych mikroelementów jest specjalnie dobrana i zbilansowana do wysokiej zawartości makroskładników, co odpowiada wymaganiom tego typu intensywnych upraw. Wielokrotnie słyszymy od naszych klientów, że dzięki stosowaniu nawozów z serii SUPERBA w uprawach w substratach, mamy nie tylko lepszej jakości plon, ale przede wszystkim smaczniejsze owoce – informuje w swoim wystąpieniu dr A. Grenda.

O tym jak stosować rekomendowane przez firmę Yara produkty poprzez fertygację i jakie dają korzyści w uprawach jagodowych dowiecie się w kolejnym z przygotowanych materiałów filmowych:

W celu ustalenia precyzyjnych zaleceń nawozowych dostosowanych do konkretnej plantacji zapraszamy do kontaktu z Działem Doradztwa Ogrodniczego w firmie Yara

Więcej informacji dotyczących nawożenie truskawek znajdziecie na stronie firmy Yara poświęconej odżywianiu roślin jagodowychZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here