Nawożenie malin w tunelach na starcie
Wegetacja malin w tunelach już się rozpoczęła. W większości gospodarstw zostały już zastosowane pierwsze nawozy. W ramach półfinałowego projektu „Malinowe Factory” – wczesne odmiany w Roguszynie koło Czerwińska nad Wisłą, realizujemy m.in. doświadczenia produkcyjne z optymalizacją programu nawożenia malin uprawianych w gruncie w tunelach na przyspieszony zbiór.

Autorski program nawożenia posypowego oraz poprzez fertygację w tunelu z odmianę ‘Przechyba’ realizuje tutaj z właścicielami gospodarstwa Leszkiem Jakubiakiem oraz Dawidem Lewandowskim firma Yara Poland.

Po przeprowadzonej analizie składu chemicznego gleby stwierdzono niewielkie niedobory fosforu, potasu, azotu oraz wapnia. Zgodnie z przygotowanymi zaleceniami, posypowo zastosowano nawóz YaraLiva Tropicote w dawce 300 kg/ha. To nawożenia uzupełniło niedobory wapnia oraz azotu. Kolejne pierwiastki będą uzupełniane przez fertygację z oparciu o nawozy wieloskładnikowe z serii Kristalonów. Jak informował Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland, pierwszym nawozem używanym do fertygacji będzie Kristalon Niebieski. Jest to typowy produkt rekomendowany do zastosowania na początku sezonu wegetacyjnego.

Saletra wapniowa będzie podawana poprzez fertygację w postacie nawozu YaraTera Calcinit. 

W trakcie spotkania w gospodarstwie Jakubiaków i Lewandowskich, specjalista z firmy Yara Poland zwracał uwagę na konieczność zakwaszania wody oraz zbicia w niej poziomu wodorowęglanów, które będą wpływać nie tylko na jakość linii kroplujących, ale również na dostępność pierwiastków dla roślin. 

W materiale filmowym dowiadujemy się również ciekawych informacji związanych z zastosowaniem nawozów wieloskładnikowych oraz nawozów pojedynczych, które są również w ofercie firmy Yara. Korzystanie z nawozów pojedyńczych to dobre rozwiazanie min. dla gospodarstwach dysponujących tzw. trudną wodą lub przy specyficznych warunkach glebowych.

Więcej informacji dotyczących nawożenia malin w początkowym okresie uprawy dowiecie się z materiału filmowego:


Poprzedni artykułMalinowe Factory 2023 – powrót po 10 latach 
Następny artykułMniej truskawek i borówek w regionie Huelva – jakie faktycznie będą ich zbiory?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj