Za nami spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję Truskawkowych Inspiracji w Hornigach. Ten wyjątkowy projekt zgromadził przeszło 20 odmian truskawek, które posadzono na podwyższonych zagonach. W projekcie wykorzystano różne rozwiązania technologiczne, co pozwoliło zademonstrować kilka możliwości uprawy truskawek, ukierunkowanej na uzyskanie wysokiej jakości owoców deserowych. To wszystko pokazaliśmy 2 lipca w Hornigach, w gospodarstwie prowadzonym przez plantatorów – Magdalenę i Matusza Włodarczyków.

Duże zainteresowanie nowoczesną uprawą truskawek

Projekt Truskawkowe Inspiracje w Hornigach to połączenie dążeń plantatorów do uzyskania jak najwyższej jakości truskawek i wysokich plonów z upraw polowych, z nowymi rozwiązaniami firm działających w branży truskawkowej. Projekt pozwolił na pokazanie wielu nowych ciekawych odmian (niektóre z nich były po raz pierwszy sadzone w Polsce) oraz różnych technik uprawy. Nic zatem dziwnego, że 2 lipca do Hornig przybyli licznie plantatorzy truskawek z całej Polski. Ogółem w spotkaniu wzięło udział przeszło 200 osób. W spotkaniu uczestniczyła również udział Pani Teresa Knyzio, wiceburmistrz Warki, która wyraziła uznanie wobec ciężkiej pracy plantatorów, procentującej tak znakomitą jakością ale przede wszystkim smakiem truskawek z regionu wareckiego.

Sadzonki na potrzeby projektu Truskawkowe Inspiracje dostarczyły firmy Agronom Plants, Ecoferti, Geoplant Vivai, De Kemp, Flevoplant, Poland Plants. Partnerami projektu są  Agrimpex, Agrosimex, Geo Polska, UPL Polska, Yara Poland. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firm Carbohort, BioAgris, Farmer – Tunele Foliowe i Polsad – dystrybutor ciągników Kubota.

Plantacja wieloodmianowa i pierwsze podsumowanie plonowania

Na plantacji wieloodmianowej truskawek, które zakładana była w tym roku na przełomie kwietnia i maja, zgromadzono przeszło 20 odmian truskawek. W przypadku większości odmian szkółki dostarczyły sadzonki typu tray, WB lub WBH, z których zbierane już były owoce. Jak informowali Magdalena i Mateusz Włodarczykowie, wstępna ocena plonowania wskazuje, że w przypadku tego typu sadzonek można uzyskać plon na poziomie 300 g  do nawet 800 g/rośliny. Tak więc pomimo wysokiej ceny tego typu sadzonek, które do tej porty wykorzystywane były głównie do zakładania upraw w tunelach lub szklarniach, zasadne jest ich użycie do zakładania plantacji polowych. Jeśli wszystko przeliczymy, okazuje się, że zakładając plantacje z sadzonek typu tray, przy plonie około 500 g owoców z rośliny, mogą się zwrócić koszty założenia plantacji. Przy tego typu sadzonkach mamy możliwość uzyskania silnych roślin, które zapewnią pełne plonowanie w kolejnym sezonie. Przekonamy się zresztą o tym za rok – mówił Mateusz Włodarczyk. Prezentacji poszczególnych odmian dokonali przedstawiciele poszczególne szkółek a swoją opinią podzielili się sami plantatorzy, czyli Magdalena i Mateusz Włodarczykowie.

Mimo upałów, kondycja roślin znakomita

Mimo fali upałów jaka miała miejsce w ostatnich dniach, kondycja roślin zarówno na plantacji zakładanej w 2021 roku jak i wiosną tego roku, była znakomita. To zasługa odpowiedniego nawożenia (o co zadbały firmy Agrosimex oraz Yara Poland) oraz ochrony prowadzonej pod czujnym okiem Michała Malickiego z firmy UPL. Zaproponowaliśmy tu program ochrony polegający przede wszystkim na zabiegach zapobiegawczych przed chorobami, a szkodniki zwalczane były na podstawie częstych lustracji plantacji. W program ochrony włączaliśmy zabiegi biostymulacyjne co też przedłożyło się na kondycję roślin jaką widzimy – podkreślał ekspert z UPL Polska. Wyzwaniem okazało się prowadzenie nawożenia, realizowanego poprzez fertygację. O tym, że  fertygacja nie musi być taka trudna przekonywał Tomasz Domański z Agrosimex. Firma zabronowała program nawożenia z fertygcją (oparty na nawozach z grupy Ultrasol) wspary zabiegami dolsitnymi. Efekty było widać na plantacji truskawek odmian Rendevous, Asia i Lycia, gdzie już zakończono zbiory ale kondycja roślin była nadal bardzo dobra. Wojciech Wojcieszek podkreślał fakt różnorodnych wymagań poszczególnych odmian, co wymaga nieco odmiennego podejścia do nawożenia. Decydując się na uprawę nowych odmian wymagajmy od dostawców sadzonek zaleceń nawozowych, które mogą się znacząco różnic i dawać bardzo odmienne efekty w produkcji. Przykładem może być tu odmiana Limalexia, która wymaga bardzo umiarkowanego nawożenia azotem ale ma duże zapotrzebowanie na potas. Tu te potrzeby spełniliśmy i mamy efekt dobrego plonowania przy utrzymaniu odpowiedniej masy liściowej – mówił Wojciech Wojcieszek.

W spotkaniu w Hornigach wzięli również udział zaproszeni gości: dr Paweł Krawiec i dr Beata Hetman z firmy Horti Team oraz Karolina Felczak z Instytut Agronomiczny Fertico. Wskazywali oni na to jak sobie radzić z problemami chorób, które okazują się największą zmorą wielu plantacji.

Uczestnicy spotkania chętnie brali udział w panelu degustacyjnym. Dokonywali oceny wyglądu, smaku i atrakcyjności szypułki odmian, które brały udział w projekcie a ich owoce były jeszcze dostępne. Wyniki tych testów jak również szczegółową relację z projektu Truskawkowe Inspiracje w Hornigach przedstawimy już niebawem w czasopiśmie Jagodnik. To czasopismo, która pomaga plantatorom rozwijać jagodowy  biznes i prowadzić nowoczesne i dochodowe plantacje, nawet w trudnych obecnych czasach. Warto czytać w prenumeracie!







Poprzedni artykułTruskawkowe Inspiracje w Hornigach. Spotkanie 2 lipca na podsumowanie pierwszego sezonu
Następny artykułMalina jesienna przed i podczas kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj