Dobra informacja dla ogrodników starających się o środki na rozwój gospodarstw. Choć jeszcze 3 dni temu alarmowałem, że dziś zakończyć miał się nabór wniosków na „Rozwój małych gospodarstw” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023, to jednak wczoraj ARiMR na swej stronie internetowej podała informację o przedłużeniu terminu na składanie dokumentów o dwa tygodnie. Przedłużony nabór zakończy się 24 listopada. Da to szansę wszystkim tym, którzy jeszcze nie złożyli stosownego wniosku na uzyskanie finansowego wsparcia na sfinalizowanie działań, a tym którzy się wahają, na podjęcie decyzji, czy w ogóle o pomoc się ubiegać. Do tej pory do agencji wpłynęło 4,9 tys. wniosków na łączną kwotę 492 mln zł.

Kto i w jaki sposób może ubiegać się o dofinansowanie?

O pomoc finansową na „Rozwój małych gospodarstw” można się starać nie do 10, ale do 24 listopada 2023 r. Przedłużony nabór prowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR, a więc forma składania dokumentów nie uległa zmianie. Dotychczas zarejestrowano blisko 4,9 tys. wniosków o wsparcie w wysokości ponad 492 mln zł.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla rolników, którzy prowadzą mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.Poprzedni artykułCzy truskawki rozmnażane z nasion mają przyszłość?
Następny artykułProblemy nie opuszczają plantatorów z Huelvy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj