Odmiany truskawek modne w regionie Czerwińska nad Wisłą
Producenci truskawek coraz chętniej inwestują w uprawę deserowych odmian truskawek, które nie tylko ładnie wyglądają, ale również są smaczne. O tym jakie odmiany się sadzi oraz testuje w regionie Czerwińska nad Wisłą informuje Adam Borzęcki z firmy Boryna, która od kilku sezonów jest m.in. dystrybutorem materiału szkółkarskiego z Włoch oraz Holandii.

Jak informuje Adam Borzęcki w tym roku w testach, a częściowo także już w uprawach produkcyjnych w w Polsce znalazło się kilka nowych odmian włoskiej hodowli. Są to ‘FragolAurea’, ‘Olympia’ i ‘Tea’. Odmiany te mają swoje pozytywne jak i negatywne strony. W przypadku kreacji ‘FragolAurea’ termin zbioru jest bardzo wczesny, jednak czas zbioru jest rozciągnięty, jej zaletą jest jakość i trwałość owoców w czasie obrotu towarowego. Dobrze znoszą również przetrzymanie na krzaku, co pozytywnie wpływa na ich smak. Z kolei ‘Olympia’ to późna odmiana, dojrzewająca po ‘Marmoladzie’ i ‘Roxanie’ około 5 dni. Jej owoce są bardzo smaczne, podobnie jak truskawki odmiany ‘Asia’. Aby zapewnić dobrą trwałość jej owoców celowe są zabiegi wapniowo-krzemowe. ‘Tea’ to odmian uprawiana jeszcze na niewielkim areale, ale już pokazała, że ma smaczne i trwałe owoce. Doskonale w tym sezonie udała się odmiana ‘Jive’, która ma bardzo atrakcyjne wielkościowo i pod względem smaku owoce. Kolejny sezon do udanych mogą zaliczyć osoby uprawiające ‘Malwinę’, której owoce osiągały bardzo wysokie ceny. Według A. Borzęckiego, za pośrednictwem którego to przedsiębiorstwa można nabyć te odmiany, wybierając do nasadzeń truskawki, warto dla bezpieczeństwa podaży wybrać dwie a czasami nawet trzy odmiany, z uwagi na zmienność plonowania odmian w zależności od warunków pogodowych w danym sezonie. Warto także wprowadzać do uprawy odmiany pozwalające rozciągnąć podaż, a tym samym rozciągnąć czas zbioru, co powinno przełożyć się na mniejsze problemy z pracownikami. Trudno także o jakieś odmianie mówić że jest rewelacyjna po jednym sezonie uprawy lub odwrotnie. Ważne jest właściwe zabezpieczanie większości tych nowych odmian na zimę poprzez okrywanie ich agrowłókniną i odpowiednio wczesne zaopatrzenie się w ten materiał na zimę.

Duże różnice w jakości owoców między latami daje się zauważyć uprawiając takie włoskie kreacje jak np. ‘Roxana’ lub ‘Alba’, które lepiej udają w lata z małą ilością opadów. Jeśli wiosną, a także w okresie dojrzewania notowane są częste opady deszczu na wielu plantacjach występują u nich problemy z jakością owoców. W przypadku odmian wcześniej dojrzewających, a dodatkowo przykrywanych agrowłókniną lub folią perforowaną w regionie Czerwińska nad Wisłą cały czas jednymi z popularniejszych odmian są ‘Alba’ i ‘Rumba’. Z później dojrzewających kreacji popularne są ‘Roxana’, ‘Asia’ oraz ‘Marmolada’. Po nich dojrzewają ‘Jive’, ‘Salsa’, ‘Florence’ oraz najpóźniejsza ‘Malwina’.

Coraz więcej plantacji zakładanych jest wczesną wiosną z sadzonek frigo. Rośnie areał uprawy truskawek w tunelach, gdzie uprawy zakładane są z wysokiej jakości sadzonek frigo w czerwcu lub lipcu, co pozwala w kolejnym roku uzyskać wysoki plon. A. Borzęcki rekomenduje także zakładanie nowych plantacji na zagonach ścółkowanych folią – dlaczego? O tym można dowiedzieć się oglądając film.

Poprzedni artykułNowe armatki do płoszenia ptaków
Następny artykułPo sadzonki na Zieleń to Życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj