W tym roku rozpoczynamy nowy projekt TRUSKAWKOWE INSPIRACJE w Hornigach. Będzie on skupiony na uprawie truskawek na zagonach oraz porównaniu kilku odmian. Wśród pierwszych prac jakie w tej chwili wykonujemy jest pobieranie prób glebowych i ich analiza. Wraz z Michałem Malickim z UPL, która to firma jest głównym partnerem projektu, pobieramy próbki gleby, a przy okazji sprawdzamy jak rośliny przerwały zimę.

Pobieranie prób glebowych

Wykonanie analizy glebowej jest kluczowe do dobrego zaplanowania nawożenia na nowy sezon. W przypadku upraw założonych już jesienią, pobierane są próbki z losowo wybranych miejsc na zagonach. Istotne by pobrać je z samych zagonów, najlepiej z miejsc w pobliżu linii kroplujących, gdzie i tak zazwyczaj rozwija się największa masa korzeni. W tym przypadku wystarczy pobranie prób glebowych z wierzchniej warstwy gleby, do głębokości około 20 cm.

Pobieranie prób glebowych z pola przygotowywanego do sadzenia truskawek

Inaczej nieco postępujemy na stanowisku, gdzie dopiero będzie realizowane sadzanie roślin. Tu pobierane są dwie próby gleby: z warstw wierzchniej do 20 cm, i głębszej 20-40 cm. Pobrane próbki zapakowane i w woreczki foliowe odpowiednio opisane zostały od razu dostarczone do laboratorium Instytutu Agronomicznego Fertico w Grójcu. Wyniki analiz glebowych będą wykonane metodą ogrodnicza a dodatkowo określone zostaną poziomy nie tylko makroelementów ale i mikroelementów, oraz pH gleby. Na tej podstawie zostanie opracowany program dalszego nawożenia doglebowego, a później również fertygacji.

Jak truskawki przetrwały zimę?

Przy okazji sprawdzamy również stan przezimowania roślin. Akurat na tej plantacji, gdzie zastosowano okrycie z agrowłókniny widać, że system korzeniowy już się rozwija, a jasne korony na przekroju świadczą o braku uszkodzeń przez mróz. To nie jest na pewno jeszcze czas na jakiekolwiek zabiegi stymulacyjne. Musimy poczekać aż pojawią się pierwsze liści. Wśród pierwszych zabiegów jakie można będzie już niebawem wykonać to biostymulacja poprzez system nawadniania. Mam tu na myśli zbiegi pobudzające wzrost korzeni i regenerację wiązek przewodzących. Do tego celu rekomenduje Goteo, które można podać wraz z pierwszym nawożeniem poprzez fertygację – zaleca Michał Malicki. Warto zwrócić uwagę na fakt że gleba obecnie szybko obsycha i już niebawem wskazane będzie rozpoczęcie nawaniania i fertygacji, zwłaszcza na słabszych i przepuszczalnych glebach.

Truskawki pod przykryciem z agrowłókniny dobrze przezimowały
Jasny przekrój korony świadczy o braku uszkodzeń mrozowych truskawek

Więcej informacji już niebawem.







Poprzedni artykułEfektywne cięcie borówki, cz. 3
Następny artykułHyper Top-Phos P20 – nowy nawóz granulowany na polskim rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj