Pierwsze truskawki odmiany ‘Fortuna’ właśnie trafiły na włoski rynek

Owoce odmiany Fortuna

W rejonie Metapontino we Włoszech zainaugurowano sezon truskawkowy 2021/2022. Rozpoczęły się właśnie zbiory owoców wczesnej odmiany ‘Fortuna’. Choć stało się to zaledwie kilka dni temu, to popyt już przewyższa podaż. Tak twierdzi Giovanni Passarelli, młody przedsiębiorca ze Scanzano Jonico (prowincja Matera), właściciel firmy produkującej i oferującej truskawki na włoskim rynku.

Truskawkowy szał

Klienci mówią mi, że truskawki sprzedają się w ciągu pół godziny. Proszą o zwiększenie dostaw, ale na razie dostępność dojrzałych owoców jest jeszcze ograniczona. Popyt na truskawki we Włoszech jest duży, nawet w miesiącach jesienno-zimowych, zwłaszcza w regionach północnych. Zaopatruję niektóre większe rynki na północy, takie jak Mediolan i Bergamo, a także niektóre w Apulii. Są to pierwsze dni zbiorów, więc ilości są nadal niskie, ale stopniowo rosną. Na początku listopada , zaczynaliśmy z nieco ponad 30 kartonami dziennie, a teraz pozyskujemy średnio 120 takich opakowań. W tej chwili zbieramy owoce co 4-5 dni. Zakładam, że będę mógł zwiększyć ilości towaru dostarczanego do odbiorców już od pierwszej dekady grudnia. Trendy rynkowe wydają się być pozytywne. Przy cenach od 14,00 do 17,00 euro za opakowanie o wadze 2 kg w północnych Włoszech nie można narzekać – dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi bieżącego sezonu G. Passarelli.

Zbiory po 60 dniach

Jak przyznaje przedsiębiorca, to pierwszy rok, w którym uprawia odmianę ‘Fortuna’. Wysadzanie sadzonek na docelowe miejsce zostało zakończone w połowie września, a po niespełna 60 dniach zostały już zebrane pierwsze truskawki. Jest to odmiana, której do tej pory nie doceniałem, byłem raczej zaangażowany w uprawę i komercjalizację ‘Sabrosa-Candonga’. Krzewy odmiany ‘Fortuna’ są aktualnie w doskonałej kondycji. Na sadzonkach jest dużo kwiatów i zielonych truskawek, ale chociaż temperatury były łagodne przez ostatni tydzień, niedostatki światła opóźniły wybarwienie truskawek. – wyjaśnia plantator. Dodaje, że popyt i ceny są bardzo wysokie, co wynika z upodobania sobie przez włoskich konsumentów wczesnych truskawek. Pomimo jesiennego okresu ich produkcji są aromatyczne, doskonałej wielkości, smaczne i mają wysoką zawartość cukru. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową G. Passarelli żałuje, że nie zdecydował się na odważniejszą inwestycję w produkcję truskawek tej waśnie odmiany. Niewątpliwie jednak pewnym hamulcem na etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych był niepokój związany z dostępem do siły robaczej. Lęk związany z zapewnieniem wystarczającej liczby pracowników wciąż towarzyszy plantatorom z południa Italii. Sezon 2021/2022 w Metapontino właśnie się rozpoczął, a zakończy się w czerwcu 2022 r.

Źródło: freshplaza.com
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here