Nowe rozwiązania w ochronie truskawek





10 czerwca w Kozietułach miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Forum Doradców Sadowniczych, realizowanego przez firmę Bayer CropScience. W trakcie tego spotkania dużo mówiono o planowanych nowych rejestracjach środków ochrony roślin, jak również tych uzyskanych. Dotyczy to truskawek do ochrony których pod koniec maja tego roku zrejestrowany został fungicyd Luna Sensation 500 SC.

Urszula Sobieska i Mirosław Korzeniowski z BCS, poinformowali o uzyskaniu rejestracji dla Luna Sensation 500 SC do ochrony truskawek.

Mirosław Korzeniowski, Bayer CropScience

Luna z substancją aktywną fluopyram należy do grupy SDHI. Pamiętajmy by preparatów z tej grupy nie stosować częściej jak 2 razy w sezonie, i nie zaniżać zalecanych dawek – podkreślał U. Sobieska. Preparat w pierwszych dniach czerwca trafił do handlu i może być stosowany do ochrony truskawek przed szarą pleśnią, białą plamistością liści i mączniaka prawdziwego w dawce 0,8 l/ha. Karencja dla truskawek wynosi tylko 3 dni. Kolejnym preparatem z grupy Luna jaki ma się pojawić w Polsce jest Luna Experience 400 SC, który polecany będzie do ochrony gatunków pestkowych i ziarnkowych. W ramach rejestracji strefowej fungicyd ten oceniany był w Niemczech gdzie został już dopuszczony do obrotu, a obecnie trwa procedura zatwierdzenia tej rejestracji w Polsce.

Aliette 80 WG zawierający fosetyl glinowy to preparat zarejestrowany w Polsce do zwalczania zgnilizny pierścieniowej podstawy pnia u drzew ziarnkowych. W Belgii gdzie funkcjonuje Aliette Flash, posiada on rejestrację do zwalczania zarazy ogniowej w jabłoni i gruszy i Pseudomonas siringae na gruszy. Wniosek o uznanie rejestracji belgijskiej w ramach wzajemnego uznawania zezwoleń (mutual recognition, czyli dopuszczenie do obrotu środka, który jest zarejestrowany w innym kraju danej strefy) został złożony w Polsce we wrześniu 2012 roku i nie ma do tej pory decyzji w tej sprawie. Wiele procedur rejestracyjnych w obecnej chwili blokuje już wymóg składania dokumentacji rejestracyjnej w języku polskim, co technicznie jest praktycznie niewykonalne. Kolejny wniosek złożony został o rozszerzenie zakresu rejestracji Aliette 80 WG w ramach rejestracji małoobszarowych o gatunki jagodowe (truskawka, malina, porzeczka, aronia, borówka, jeżyna) do zwalczania różnych patogenów z rodzaju Phytophtora.

Albert Zwierzyński z Osadkowski SA mówił o tegorocznych problemach producentów truskawek

Do tegorocznego sezonu truskawkowego odniósł się również Albert Zwierzyński specjalista ds. sadownictwa firmy Osadkowski SA. Wegetacja w tym roku rozpoczęła się koło 20 marca. W regionie grójecko-wareckim, gdzie kwitnienie najbardziej popularnej odmiany ‘Marmolada’ (’Onebor’) rozpoczęło się na początku maja, a koło 15 maja była już pełnia kwitnienia, nałożyły się na ten okres intensywne opady deszczu, w maju spadło ponad 120 mm, a oprócz tego wiele było dni w wilgotnością powietrza powyżej 90%. Takie warunki sprzyjały infekcjom powodowanym przez różne patogeny grzybowe w tym przede wszystkim szarą pleśń, której objawy widoczne były nie tylko na kwiatach, ale również szypułkach i łodygach. Panujące w tym roku warunki wyjątkowo sprzyjały rozwojowi szarej pleśni, nawet tam gdzie prowadzono intensywny program ochrony – mówił A. Zwierzyński. Dotyczy to zwłaszcza podatnych odmian jak ‘Marmolada’, gdzie nawet na dobrze chronionych plantacjach obserwowano w tym roku porażenie do 50-70% owoców. Obserwacje z tego sezonu wskazują, że zastosowanie Luny Sensation 500 SC nawet w sytuacji gdy doszło już do infekcji, dawało efekt w postaci powstrzymania dalszego rozwoju choroby i zarodnikowania grzybni.

 







Poprzedni artykułNiepogoda na truskawki
Następny artykułNowe klony truskawek przemysłowych z Niwy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj