Finałowe spotkanie w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje odbywające się 10 czerwca w Hornigach było dobrą okazją do zapoznania się z odmianami oraz numerami hodowlanymi dostarczonymi do projektu przez firmę Geoplant Vivai. O tych odmianach oraz ich plonowaniu i jakości owoców rozmawiają Michele Montanari z Geoplant Vivai oraz Mateusz Włodarczyk, w którego gospodarstwie realizowanym jest projekt.

Z tej włoskiej szkółki, która również do wielu lat realizuje program hodowli nowych odmian do projektu dostarczono pięć nowych klonów (informacje o wybranych numerach zajdziecie w filmie) oraz trzy odmiany (‘Aurea’, ‘Olympia’ i ‘Talia’).

Na uwagę zasługiwał m.in. wcześnie dojrzewający klon, który dobrze pokazał się nie tylko w kontekście owoców (atrakcyjne, smaczne), ale również dobrze plonował. Odmiana ta rekomendowana jest do upraw w tunelach, gdzie pozwala na bardzo wczesne zbiory. 

Część z ocenianych klonów pozwala sądzić, że za chwilę na rynku pojawi się kilka interesujących odmian o średnio późnym i późnym terminie owocowania z firmy Geoplant Vivai. W ocenie M. Monatanari, ważne aby te odmiany miały smaczne i trwałe w obrocie towarowym owoce i takie też są oceniane nowe odmiany prezentowane jeszcze pod numerami. 

Wśród ocenianych odmian wyróżniała się Talia. Jest to odmiana o późnym terminie owocowania (podobnie do ‘Florence’). Jej rośliny mają silny wigor oraz małą podatność na choroby. Zapewnia wysokie plony, które w Polsce potrafiły przekraczać 1,2 kg z rośliny. Owoce są duże, w połowie zbiorów ich masa stabilizuje się na poziomie 22-24 gram. Odznaczają się również dobrą odpornością na deszcz. 

TALIA
Poprzedni artykułJagodnik 7/2023 już w sprzedaży
Następny artykułJak poprawić wigor i kondycję borówkowych krzewów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj