Jagodnik 7/2023 już w sprzedaży





W naszej branży nudno na pewno nie jest! Każdy sezon jest inny i przynosi nowe wyzwania. Kto jest przygotowany i dobrze zorganizowany, zazwyczaj może je pokonać, ale niestety nie każdy. Rynek jest nieubłagalny – bez odpowiedniego zaplecza finansowego i sprawnie działającej „maszynerii” do produkcji owoców dobrej jakości – wypada się niego. Dlaczego tak się dzieje? Wskazówki, a może nawet odpowiedzi na niektóre ze stawianych sobie pytań, ale też gotowe rozwiązania znajdziecie w kolejnym numerze „Jagodnika”, do którego lektury serdecznie Was zapraszamy.

Truskawka

Rynek truskawek

Zmniejszone zapotrzebowanie na truskawki mrożone na głównych światowych rynkach może zadecydować o spadku ich cen w sezonie 2023/2024 m.in. w eksporcie z Polski. Producenci upatrują szansy zarówno w eksporcie truskawek deserowych, jak również w zwiększeniu ich krajowego spożycia. Warto jednak przeanalizować sytuację na tym rynku w ostatnich sezonach, może ona pokaże kierunek niezbędnych do wprowadzenia w gospodarstwach zmian.

Sadzonki mini tray czy frigo do upraw na rynnach

Sadzonki firgo A truskawek są znacznie tańsze niż materiał typu mini tray. Dlatego są często wybierane do zakładania upraw na rynnach, na których rośliny sadzi się w substracie kokosowym. Warto jednak zatem zdać pytanie, jak duże są różnice w plonie między uprawami założonymi z sadzonek tych dwóch typów i czy warto wybierać materiał frigo A.

Zmiany w technologii uprawy i tylko jedna odmiana

Na malowniczym Pogórzu Ciężkowickim, na wysokości 300 m n.p.m., w miejscowości Czermna koło Tarnowa, w niewielkim gospodarstwie produkcję truskawek prowadzi wspólnie z rodziną Mateusz Antas. Początkowo uprawy znajdowały się pod daszkami, a obecnie – w rozbudowywanej bazie tunelowej. Warunki klimatyczne, jakie panują w tym regionie, sprzyjają uzyskiwaniu nie tylko dobrego plonu, ale również smacznych owoców.

Nowe zagrożenie na plantacjach truskawek

Z każdym sezonem wegetacyjnym słyszy się o nowych szkodnikach, jakie mogą pojawić się na naszych plantacjach. Zmieniający się klimat, a także import różnych roślin z całego świata stanowią duże zagrożenie rozprzestrzeniania się fitofagów, które wcześniej w polskich warunkach nie miały szans na przeżycie. Podobnie jest też w przypadku różnych gatunków wciornastków.

Optymalna technologia uprawy na podwyższonych zagonach

Pierwsza edycja projektu Truskawkowe Inspiracje już za nami. Podsumowaliśmy ją podczas finałowego spotkania, które odbyło się 10 czerwca w Hornigach, w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć i porównać kilkanaście odmian truskawki rosnących na kwaterze pokazowej oraz przekonać się, czy warto uprawiać je na podwyższonych zagonach. Ten sposób produkcji ma wiele zalet, ale stawia też przed plantatorami wiele wyzwań.

Czy warto produkować wczesne truskawki

Wczesne truskawki wyceniane są znacznie lepiej niż te oferowane w tradycyjnym terminie, czyli w Polsce w czerwcu. Zachęca to plantatorów do inwestowania w przyspieszanie upraw i wchodzenia na rynek z towarem tak szybko, jak to możliwe. Czy w tym sezonie produkcja taka się opłaciła? Oddaję głos plantatorom.

Malina

Mała, ale intensywna produkcja

Grzegorz Kędziora z żoną Urszulą prowadzą 2,5-hektarowe gospodarstwo, nastawione na produkcję roślin jagodowych, a uprawy zakładane są wyłącznie w tunelach foliowych. Jak ocenia właściciel, angażowane przez niego siły i energia są podobne, jak przy kierowaniu dużym, minimum 50-hektarowym gospodarstwem rolnym. Gospodarz chętnie dzieli się też swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym takiej produkcji.

Choroby typu plamistości liści

W sezonie 2022 na polskich plantacjach malin obserwowano niepokojące objawy typu plamistości liści, dotychczas nieidentyfikowane i nierozpoznawane. Szczegółowa diagnostyka wykonana w naszym laboratorium potwierdziła obecność nowych sprawców należących do rodzaju Alternaria – na malinach zidentyfikowano dwa gatunki – A. alternata oraz A. tenuissima.

Sympozjum w USA (cz. I). Wyjazd na plantacje

W ramach tegorocznego, XIII Sympozjum Rubus & Ribes, 16-18 lipca odbyło się poprzedzające je zwiedzanie plantacji malin i jeżyn w północno-zachodniej części stanów Waszyngton i Oregon. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników konferencji z komercyjną produkcją malin i jeżyn na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Borówka wysoka

Światowy rynek borówki

W jakim kierunku zmierza światowa produkcja borówki wysokiej? Widać wyraźnie, że jej rynek staje się coraz bardziej globalny, w zasadzie bez barier komunikacyjnych, a owoce te mogą być dostępne dla konsumenta przez niemal cały rok. Mimo że konkurencja jest coraz większa, nadal jest to jeszcze stosunkowo atrakcyjny rynek. Wzrasta też wartość tej branży, rynek borówki wycenia się obecnie na około 9-10 mld dolarów.

Globalna niebieska wioska

International Blueberry Organization łączy plantatorów i podmioty związane z borówkowym biznesem na całym świecie. Co dwa lata członkowie tej organizacji spotykają się w różnych krajach, by podyskutować o problemach branży. Nie lada wyróżnieniem była możliwość zorganizowania tegorocznego szczytu właśnie w Polsce, a dokładnie w Lublinie, w dniach 3-6 lipca. Przygotowania wydarzenia podjęła się Fundacja Promocji Polskiej Borówki, która jest formalnym członkiem IBO, a koordynowała je Dominika Kozarzewska.

Z wizytą w Białousach

W ramach Konferencji IBO, która odbyła się w Polsce w dniach 3-6 lipca, zorganizowane zostały między innymi wyjazdy studyjne na krajowe plantacje borówki. Celem jednego z nich było największe w Polsce (i prawdopodobnie w całej Europie) gospodarstwo borówkowe, które należy do rodziny państwa Wilczewskich. Położone jest na malowniczym Podlasiu, a łączna powierzchnia plantacji przekracza w nim już 600 ha.

Przyszłość czy raczej bieżące wyzwania

W Holandii, a dokładnie w Meterik, gdzie zlokalizowana jest europejska siedziba firmy Fall Creek, 19 lipca odbyło się cykliczne spotkanie szkoleniowe Field & Forum. W jego trakcie eksperci z tego przedsiębiorstwa oraz zaproszeni goście podzielili się swoją wiedzą na temat odmian, technologii uprawy borówki, mówiono też o trendach i wyzwaniach rynkowych.

Nowe koncepcje szkółkarskie i produkcyjne

Położone w Tangstedt niedaleko Hamburga gospodarstwo Heinz Clasen Container-Baumschulen jeszcze do niedawna specjalizowało się w produkcji materiału nasadzeniowego roślin ozdobnych. Obecnie flagowym produktem tej szkółki są sadzonki borówki, w ofercie są różne odmiany, w tym te z najnowszej kolekcji Fall Creek, a szczególnym produktem są rośliny XXL – w pełni gotowe do owocowania krzewy w doniczkach o pojemności 7,5 l.

Porzeczka

Nie było łatwo, ale się udało

Ze świecą szukać można plantatorów porzeczki czarnej, którzy po tym sezonie nie narzekają, ale jednak do takich dotarłem. Tomasz Sadak wraz z synem Marcinem, którzy produkują te owoce w miejscowości Okalina-Wieś koło Opatowa, roku 2023 nie zaliczą do nieudanych. Stawki za owoce – zwłaszcza po nadziejach rozbudzonych w poprzednim sezonie – rozczarowały, ale wysokie tegoroczne plony, które w tym gospodarstwie znacznie przekraczały pułap 10 t/ha, przemnożone przez ceny w punktach skupu, zapewniły dochodowość.

Po zbiorze. Macfrut 2023

Tegoroczna edycja targów Macfrut, które w maju odbyły się w Rimini, była pod wieloma względami rekordowa. Stale powiększany jest merytoryczny zakres wydarzenia, choć wydaje się, że rozwiązań do produkcji jagodowych akurat ubywa. Nie mniej jednak i w tym roku znalazły się tam rozwiązania godne uwagi, zwłaszcza te, które ułatwiają postępowanie z owocami po zbiorze, umożliwiają odpowiednie przygotowanie ich do sprzedaży i obrotu.

Tylko u nas

Ewidencja zbiorów

Zbiory większości owoców jagodowych dobiegają końca. Warto przeanalizować sezon i zastanowić się, czy można lepiej zarządzać produkcją czy zbiorem owoców, który stanowi jeden z ważniejszych kosztów w działalności plantatora. Zarządzanie dużym zespołem pracowników nie jest proste, a jednym elementów, które można w tym zakresie usprawnić, jest ewidencjonowanie zbiorów. 

Wolna strefa

„W malinowym chruśniaku”

Finał Malinowego Factory 2023 (9 września) w Karczmiskach już za nami. Frekwencja na spotkaniu była wysoka, pomimo obaw, czy niepewne malinowe czasy nie spowodują braku zainteresowania tematyką projektu. Co ciekawe, wśród uczestników nie przeważały narzekania, lecz raczej różne dyskusje dotyczące tego, jak postępować, aby utrzymać się w tym sektorze.







Poprzedni artykułDobrze zaprojektowana malina
Następny artykułOdmiany truskawek i nowe numery w projekcie Truskawkowe Inspiracje z Geoplant Vivai

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj