Uprawiając borówkę należy pamiętać, że jest to gatunek o specyficznych wymaganiach co do stanowiska i parametrów gleby. Istotne jest nie tylko zapewnienie niskiego odczynu (pH poniżej 5), ale też odpowiedniej zasobności w materię organiczną. Od dawana wiadomo, że borówka lubi próchnicę i to właśnie w glebach bogatych w związki organiczne rośnie najlepiej. Swoimi doświadczeniami z tego zakresu podzielił się z nami profesjonalny plantator borówki – Pan Mirosław Garliński.

Mirosław Garliński prowadzi borówkową plantację o powierzchni 20 ha w Dolecku, niedaleko Skierniewic. Zawsze dbał o zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości materii organicznej. Przed sadzeniem wprowadzał w pasy, gdzie ma być sadzona borówka, duże ilości materii organicznej w postaci obornika, słomy, a później również trocin lub zrębki drzewnej. Co 2-3 lata na rosnących już plantacjach ściółkuje rzędy zrębką drzewną lub trocinami. W ostatnich kilku latach zaczął również stosować ściółkę Carbomat z węgla brunatnego oraz Carbohumic. Jakie są tego efekty?

Mirosław Garliński (z prawej) i Decyderiusz Mietlicki (Carbohort) oraz radość z efektów stosowania produktów węglowych

Zawsze gdy stosuje w moim gospodarstwie jakiś nowy produkt: czy to nawóz, biostymulator czy nowy rodzaj ściółki, staram się ocenić efekty działania w porównaniu do kontroli. Tak też było z węglem brunatnym. Tu jesteśmy w odmianie DUKE, gdzie część rzędów została wyściółkowana warstwą węgla brunatnego, a część zostawiliśmy bez ściółki. Muszę przyznać, że sam nie spodziewałam się aż takich różnic we wzroście roślin – mówi plantator.

Różnice we wzroście i wyglądzie krzewów odmiany DUKE w kwaterze z Carbomat i kwaterze kontrolnej (bez Carbomatu)

Faktycznie, różnica w wyglądzie krzewów jest kolosalna – na kwaterze gdzie zastosowano Carbomat, krzewy są bujne, dużo jest nowych pędów jednorocznych, liście są duże, wyrośnięte i intensywnie zielone. Na kwaterze, gdzie nie stosowano ściółki z węgla, rośliny wyglądają dużo gorzej – brak jest nowych przyrostów, ulistnienie jest ubogie, w tych roślinach brakuje życia. Carbomat zastosowany był tutaj już 5 lat temu, jako ściółka w rzędach roślin. Przez ten czas następowało regularne wypłukiwanie związków próchnicznych z węgla brunatnego w zasięg ryzosfery. Efekty tego widać gołym okiem po wzroście roślin.

Jeden ze sposobów wykorzystania węgla brunatnego w uprawie borówki

W tym gospodarstwie stosuje się również Carbomat podczas zakładania nowych kwater. Wówczas jest dawany „pod korzeń” przed sadzeniem roślin w wyorane bruzdy. Dodatkowo jest on stosowany również w postaci ściółki w rzędach roślin. To wpływa stymulująco na wzrost młodych roślin i sprzyja szybkiemu ich wzrostowi.

Trzecia wersja wykorzystania produktów węglowych w uprawie borówki oparta jest na regularnym stosowaniu próchnicy w płynie, czyli Carbohumicu niefiltrowanego. Carbomumic stosujemy jesienią w stężeniu 2-2,5% oraz wiosną w stężeniu nieco większym 2,5-3%. Tak więc rocznie podajemy około 200-250 l czystego Carbohumicu na 1 hektar. To również wpływa na lepszy wigor i poprawę kondycji krzewów borówki – uważa Pan Mirosław. Stosując płynny Carbohumic najlepiej go rozprowadzać w okresie gdy gleba jest wilgotna lub przed opadami deszczu, wówczas związki próchniczne szybko zostają wpłukanie w profil glebowy.

Technologia węglowa stworzona przez Carbohort jest odpowiedzią na zbliżające się ogromne zmiany na rynku ogrodniczym w Europie. Pamiętajmy, że restrykcje w zakresie ograniczania wydobycia torfu będą coraz dotkliwsze, co na pewno przełoży się na dostępność i cenę tego surowca w przyszłości. Warto więc dać sobie czas, by stopniowo wdrażać nowe i skuteczne rozwiązania na swojej plantacji. Globalne sieci handlowe będą oczekiwać od dostawców towaru spełniającego wymogi w tym zakresie, zatem gospodarstwa ogrodnicze, które szybciej dostosują się do zmieniającej się rzeczywistości, mogą zyskać przewagę konkurencyjną.

Wyjątkowa oferta dla czytelników Jagodnika

Firma CarboHort przygotowała promocję dla czytelników portalu jagodnik.pl. Na hasło „Jagodnik” można uzyskać Mauzer 1000L Carbohumicu w promocyjnej cenie!

Promocja obejmuje:

Mauzer 1000L Carbohumicu niefiltrowanego za 4300 brutto z dostawą (regularna cena: 6000 zł).
Mauzer 1000L Carbohumicu do fertygacji za 5800 brutto z dostawą (regularna cena: 9720 zł).

Zapytania oraz zamówienia można składać mailowo lub telefonicznie:
Tel. +48 506 066 663 | +48 506 383 715 | +48 604 337 452 | +48 518 034 023
E-mail: biuro@carbohort.com
Oferta ważna do końca października.

Artykuł promocyjny

Uprawa borówki







Poprzedni artykułOdmiany truskawek i nowe numery w projekcie Truskawkowe Inspiracje z Geoplant Vivai
Następny artykułNajlepsze wina i nalewki owocowe – Berry Fest 2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj