Ochrona truskawki przed chorobami grzybowymi wczesną wiosną

Plantacja odmiany Honeoye


Nowy sezon wegetacyjny w uprawie truskawki zbliża się wielkimi krokami. Ochrona truskawki przed chorobami grzybowymi powinna być prowadzona od początku wiosennej wegetacji. Sprawdź, kiedy i jak przeprowadzić czyszczący zabieg fungicydowy, aby zapewnić roślinom pewny i  niezakłócony start!

Wczesna wiosna to czas na dokonanie oceny stanu plantacji truskawek po zimie. Wraz z ruszeniem wegetacji należy sprawdzić, jak rośliny przezimowały, jaki jest ich stan oraz – finalnie – zaplanować działania poprawiające kondycję roślin. Warto rozpocząć od zabiegów agrotechniczne takich jak wygrabienie resztek, ściółki, chwastów i zamarłych liści. Na starcie sezonu dobrze jest również wykonać „czyszczący” zabieg fungicydowy, który ograniczy presję patogenów i rozwój chorób, a tym samym poprawi stan fitosanitarny plantacji.

Wczesną wiosną należy przeprowadzić stan przezimowania plantacji

Zanim przystąpisz do zabiegu

Zanim przystąpimy do pierwszego zabiegu fungicydowego, należy przeprowadzić lustrację plantacji. Na szczególną uwagę zasługują te, na których nie stosuje się okrywy z agrowłókniny, a  w  zimie brakowało pokrywy śnieżnej lub była ona niewielka. Precyzyjnej lustracji wymagają także plantacje, które nie były odpowiednio przygotowane do zimy lub mróz przeplatał się na zmianę z odwilżą. Przeprowadzając lustrację, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy rośliny na plantacji bez okrywy nie uległy przemarznięciu. Szczególną uwagę zwracamy na koronę, szyjkę korzeniową oraz system korzeniowy. Następnym krokiem powinna być ocena porażenia przez patogeny chorobotwórcze. Szczególne ryzyko infekcji występuje w przypadku uprawy pod okrywami, ze względu na korzystniejsze warunki do rozwoju patogenów.

Szczególne ryzyko infekcji występuje w przypadku uprawy pod okrywami, ze względu na korzystniejsze warunki do rozwoju patogenów

Zabieg czyszczący na pierwsze objawy chorób

Ochrona truskawki przed chorobami grzybowymi powinna się rozpocząć wraz z ruszeniem wegetacji. Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy, tak zwany czyszczący, ma za zadanie zwalczyć lub nie dopuścić do infekcji przez patogeny chorobotwórcze regenerujących się po zimie roślin. Chorobami najczęściej pojawiającymi się w okresie wczesnowiosennym są szara pleśń, szczególnie na odmianach podatnych, biała plamistość liści truskawki oraz mączniak prawdziwy. Sprawca szarej pleśni – Botrytis cinerea – może porażać rośliny tuż po ruszeniu wegetacji wiosennej. W tym okresie atakowane są najmłodsze, zielone części rośliny – liście oraz ogonki liściowe. Charakterystycznymi objawami szarej pleśni są brunatne plamy, na których w ostatniej fazie rozwojowej choroby pojawia się szary, mączysty nalot. Kolejnym wiosennym zagrożeniem są pierwsze infekcje mączniaka prawdziwego, którego sprawcą jest grzyb Sphaerotheca macularis. Objawami mączniaka jest biały, mączysty nalot na spodniej stronie liści. Plantacje należy systematycznie lustrować, a w przypadku przekroczenia progu szkodliwości trzeba wykonać zabieg czyszczący.

Ochrona truskawki przed chorobami grzybowymi

Ochrona truskawki przed chorobami grzybowymi wczesną wiosną może być przeprowadzona na kilka sposobów. Możliwa jest ochrona preparatami biologicznymi oraz chemicznymi. Preparaty biologiczne można stosować, w temperaturze od 100 C. Wykazują one działanie przede wszystkim zapobiegawcze. W przypadku zaobserwowania na plantacji pierwszych objawów porażenia młodych roślin przez szarą pleśń lub mączniaka prawdziwego, lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po preparaty o działaniu interwencyjnym.

Najlepszą strategią jest wybór środka, który wykazuje zarówno działanie interwencyjne jak i zapobiegawcze. W tej grupie preparatów znajdziemy fungicyd Yamato 303 SE, który można zastosować w czasie intensywnego wzrostu roślin i przy niskich temperaturach, już od 5 0C. Produkt działa zapobiegawczo, interwencyjnie oraz wyniszczająco. Dzięki zawartości dwóch substancji czynnych – tiofanatu metylu oraz tetrakonazolu – skutecznie zwalcza kompleks chorób występujących na plantacjach wiosną, tj. szarą pleśń, mączniaka prawdziwego oraz białą plamistoś liści truskawki. Wykonana w odpowiednim wczesnym terminie aplikacja zabezpiecza uprawę przed chorobami nawet na 4 tygodnie.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułBorówkowa Europa – rynek będzie się zmieniał
Następny artykułWahania temperatur niekorzystne dla truskawek w Hiszpanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj