Truskawki powtarzające owocowanie z sierpniowego nasadzenia

Dzień Tunelowy odbywający się 24 kwietnia w Sadowniczej Stacji Doświadczalnej w Koln-Auweiler był doskonałą okazją do zapoznania się z wieloma doświadczeniami realizowanymi w tym ośrodku w kontekście oceny różnych odmian oraz systemów uprawy truskawek, malin, jeżyn czy borówek. Relację z tego wydarzenia podzieliłem na kilka części – w pierwszej przedstawiam najważniejsze informacje dotyczące wdrażanego z coraz większym powodzeniem sierpniowego systemu sadzenia w gruncie w tunelu truskawek powtarzających owocowanie. 

Też było mroźno 

Odwiedzając Północną Nadrenię w dniu 24 kwietnia zaawansowanie wegetacji, a dokładniej faza dojrzewania truskawek w tunelach była bardzo podobna do tej jaką w tych samych dniach obserwowaliśmy w Polsce. Wydawało się wręcz, że w wielu polskich gospodarstwach zbiory uprawianej na przyspieszenie np. odmiany ‘Flair’ są na podobnym etapie. Sytuacja ta zdecydowanie odbiega od normy, gdyż w poprzednich latach dojrzewanie truskawek w tym regionie Niemiec z reguły było przyspieszone nawet o 3 tygodnie względem zbiorów tych samych odmian uprawianych w Polsce.

Koniec kwietnia to także pamiętny tydzień dla wielu polskich gospodarstw, wtedy też uprawy roślin jagodowych zostały zniszczone przez przechodzące nad Polską mrozy. Inaczej nie można nazwać spadków temperatury nawet w granice około –9oC odnotowane np. na plantacjach truskawek w regionie Wrocławia czy Legnicy. W Niemczech, wtedy też zanotowano ujemne temperatury, ale nie było one z reguły większe niż –2oC. Choć niektórzy obecni na spotkaniu producenci mówili, że miejscami temperatura była niższa, co spowodowało uszkodzenia części kwiatów w uprawach polowych truskawek mimo okrywania ich białą agrowłóknią jeśli miały one kontakt z tą osłoną.

Powtarzające trochę inaczej

Jak informował Simon Schrey odpowiadający za realizowane w tej stacji doświadczenia truskawkowe, uprawa odmian powtarzających owocowanie z sierpniowego nasadzenia pozwala na wczesny zbiór truskawek porównywalny do zbioru wczesnych, czerwcowych odmian truskawek.

Po pierwszy zbiorze odmian powtarzających owocowanie z reguły występuje przerwa. W tym doświadczeniu w ocenie znajdują się takie odmiany jak np.  ‘Hademar’, ‘Favori’, 'Florice’, ‘Karima’ oraz kilka nowości prezentowanych jeszcze pod numerami. 

Więcej o tym jak prezentowały się odmiany powtarzające owocowanie w dniu 24 kwietnia dowiecie się z materiału filmowego. Na szczegółową relację opisującą realizowane w tej stacji doświadczenia zapraszam do czasopisma „Jagodnik”:Poprzedni artykułNiwelowanie stresu i lepsze odżywienie malin
Następny artykułNadchodzi czas „zimnych ogrodników”. Czy będą przymrozki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj