Sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Na rynkach pojawia się coraz więcej truskawek, a ceny z każdym dniem mogą być niższe. Plantatorzy, którzy są w stanie zapewnić wysoką jakość plonu, mogą liczyć na dobre ceny. Okazuje się, że ten sezon truskawkowy będzie krótki a truskawek wcale dużo nie będzie.

Obserwując przebieg pogody w tym sezonie, widać już, że truskawek z upraw polowych nie będzie dużo w tym roku. Na wielu plantacjach plony mogą być umiarkowane lub niskie. Warto tu przypomnieć, iż praktycznie do połowy maja wiele plantacji truskawek pozostawało pod okryciem z agrowłókniny. Tak chroniono rośliny przed przymrozkami. Duże różnice temperatur miedzy dniem a nocą (do 30° C w ciągu dnia, a blisko 0°C nocami) też miały negatywny wpływa na wzrost roślin.

Utrudnienia pogodowe sezonu 2024

Na wielu plantacjach truskawek dużego spustoszenia pąków kwiatowych dokonał kwieciak. Tam gdzie był zbyt wilgotno od agrowłókninami, zaczął rozwijać się mączniak. Wysokie temperatury w ciągu dnia przyspieszyły kwitnienie, tak więc na wielu odmianach wysyp będzie duży ale czas zbiorów krótki. W tym tygodniu należy się spodziewać dużej ilości truskawek na rynku. Może się też okazać, że sezon na truskawki z tradycyjnych upraw gruntowych, skończy się bardzo szybko.   

Uszkodzenia paków spowodowane przez kwieciaka

Susza robi swoje

Dodatkowo sytuację na wielu plantacjach utrudnia susza. Tam gdzie nie ma możliwości nawadniania plantacji i prowadzenia fertygacji, owoce dojrzewają zbyt wcześnie, nie dorastają. To wpływa znacząco na spadek plonu. Nawet w uprawach dobrze prowadzonych pojawia się problem z drobnieniem truskawek. Często jest to efekt nieprawidłowego zapylenia kwiatów.

Drobnienie truskawek to częsty problem obecnego sezonu

Na ten moment dobrej jakości truskawki udaje się sprzedać w hurcie nawet po 10-12 zł/kg. Te słabszej jakości po takich cenach są tez oferowane w handlu detalicznym. Sytuację sprzedażową utrudnia w dalszym ciągu fakt podaży truskawek importowanych z Grecji, Hiszpanii czy Serbii. Często próbuje się je sprzedawać jako polskie. Taka sytuacja poważnie szkodzi krajowym plantatorom.

Jakie ceny w skupach?

Wraz ze wzrostem podąży truskawek cena na pewno będzie spadać. Wszystko zależeć będzie też od tego w jakim tempie ruszą skupy, zwłaszcza truskawek do mrożenia. Póki co rozpoczął się skup truskawek przemysłowych z szypułką w regionie Czerwińska nad Wisłą. Cena skupu to 2,5 zł/kg. Wstępne informacje ze skupów wskazują, że nie ma dużej ilości surowca. Skup truskawek do mrożenia ma wystartować pod koniec tego tygodnia czyli koło 26 maja. Nie mamy póki co informacji co do ceny truskawek na mrożenie.

Poprzedni artykuł‘Alba’ to doskonała odmiana truskawek!
Następny artykułFolia i agrowłóknina na truskawkowe zagony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj