Nawozy płynne dla borówek – więcej niż biostymulacja

Dorota Furmaniak i Katarzyna Hussar z Timac Agro Polska

Ubiegłoroczne doświadczenia realizowane w ramach Borówkowego Factory z nawozami biostymulacyjnymi z oferty Timac Agro Polska dały bardzo dobre efekty jeśli chodzi o wzrost i plonowanie borówek. W tym sezonie program zostanie lekko zmodyfikowany, a to za sprawą dwóch nawozów płynnych, które zostaną włączone do programu biostymulacyjnego. 

Pierwszą z zaproponowanych nowości jest nawóz z biostymulacją o nazwie Irys. Jego głównym zadaniem ma być stymulacja rozwoju systemu korzeniowego oraz wybijanie nowych, silnych tegorocznych pędów z szyjki korzeniowej. Poleca się go stosować przez fertygację lub poprzez opryskiwanie roślin. 

Drugą z nowości będzie Kaoris. Jego zadaniem ma być poprawa jakości owoców – ich jędrności, zawartość cukrów oraz wydłużyć trwałość borówek w obrocie towarowym.

Więcej o tym jak stosować te dwa produkty w uprawie borówki oraz o ich wpływie na kondycję roślin oraz owoców dowiecie się z materiału filmowego:

Jak informowała Dorota Furmaniak z Timac Agro Polska, z uwagi na zapowiadane ochłodzenia oraz przymrozki, warto wzmocnić rośliny poprzez dolistną aplikację nawozu Fertileader Axis, który oprócz fosforu, zawiera azot ,mangan, cynk, fitohormony roślinne (m.in. glicynę-betainę i cytokininę , aminokwasy). Zastosowanie go w pełnej dawce przed nadejściem niskich temperatur pozwala przygotować rośliny m.in. na stres niskich temperatur, pozytywnie wpływa również na zawiązywanie owoców. 

Na plantacjach będących w pełni kwitnienia warto zastosować Maxifruit w połączeniu z biostymulatorem Seactiv Gold, która to mieszanina również wspomaga i wydłuża kwitnienie oraz zawiązanie owoców. 

Duże zróżnicowanie, w zaawansowaniu wegetacji między różnymi regionami Polski, a także przyspieszenie wegetacji nawet o około 3 tygodnie względem ubiegłego sezonu, powoduje, że warto dopasować aplikowane produkty do kondycji roślin. Dlatego rekomenduję kontakt z naszymi doradcami terenowymi, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie do zastosowania na danej plantacji – informowała Katarzyna Hussar z Timac Agro Polska. 

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułNowe możliwości wykorzystania kwasów humusowych w malinach. Uwaga – będzie nowa plantacja jeżyn!
Następny artykułCzy przymrozi? (monitoring plantacji, 15.04.2024 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj