Nowe możliwości wykorzystania kwasów humusowych w malinach. Uwaga – będzie nowa plantacja jeżyn!





W wielu gospodarstwach malinowych w uprawie znajduje się zazwyczaj kilka odmian tego gatunku. Odmiany te mają często odmienne wymagania dotyczące nawożenia. Większość jednak dobrze reaguje na dokarmianie ich kwasami humusowymi. W przypadku tych produktów na rynku pojawiło się interesujące połączenie kwasów humusowych z ważnymi dla roślin mikroelementami, które można aplikować dolistnie. Interesująco zapowiadają się rekomendacje dotyczące wykorzystania nowego na rynku produktu na bazie kwasów humusowych ekstrahowanego z węgla brunatnego polecanego do zastosowania na etapie przygotowywania stanowiska pod uprawę roślin jagodowych.

W jednej z kwater projektu Malinowe Factory 2024 z uprawą malin w tunelach w glebie Dezyderiusz Mietlicki z firmy Carbohort rekomenduje zastosować dwa biostymulatory. Są to Carbohumic CALBOR i Carbohumic MAXI PLUS. Produkty te z jednej strony stymulują wzrost malin, zwiększają ich odporność na czynniki stresowe, a z drugiej niezwykle pozytywnie wpływają na jakość owoców, a szczególnie ich trwałość i smakowitość – informował D. Mietlicki. Jak informował ten specjalista, wapń zawarty w produkcie Carbohumic CALBOR jest bardzo dobrze przyswajany przez rośliny. 

W jednej z kwater jagodowych, gdzie w tym roku po wieloletniej, gruntowej uprawie malin powstanie kwatera jeżynowa, gleba przez posadzeniem roślin będzie wzbogacona o związki zawarte w produkcie Carbohumik (niefiltrowany, 20 mesh). Ten produkt jest najmniej odfiltrowaną wersją Carbohumicu. Oferowany jest w formie tzw. pulpy z bardzo wysoką zawartością substancji organicznej, pochodzącej bezpośrednio z węgla brunatnego. 

Więcej o tych dwóch propozycjach oraz korzyściach wynikających z ich zastosowania dowiecie się z materiału filmowego:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!








Poprzedni artykułCiekawe rozwiązania w nawożeniu posypowym borówki wysokiej
Następny artykułNawozy płynne dla borówek – więcej niż biostymulacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj